| AndradaShiine a întrebat:

Acum trec in clasa a 9-a in Romania, dar mi-as dori sa ma transfer la un liceu/colegiu in UK anul urmator sau in clasa a 11-a..In cazul in care voi pleca, voi pleca cu o persoana ce nu imi este ruda pe baza de procura.Mai multe informatii despre cum s-ar putea realiza acest transfer, va rog?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu se practica transferul elevilor dintr-o tara in alta! --- fiecare tara din componenta UE are un sistem propriu de invatamant care nu este asemanator cu cel romanesc.Vezi cum este cel din UK :https://webgate.ec.europa.eu/......d:Overview

Minorii nu pot fi inscrisi la scoli in UK decat de catre parintii lor sau, in lipsa acestora, de catre tutorii lor legali care dovedesc ca au domiciliul si muncesc in Regatul Unit.

| emi1998 a răspuns (pentru alessia5158):

Sau daca esti un elev deosebit si iei bursa...

1 răspuns: