| Tobessjd a întrebat:

Am dat bilingvul la engleza și l-am luat cu 6, 70 însă vreau să renunț la el fiindcă am înțeles că îți strică media de admitere la liceu.Cum fac? Pe fisa pe care trebuie sa trec opțiunile trec codurile de la mate-info simplu(profilul la care vreau să mă duc) sau nu mai pot schimba nimic fiindcă l-am dat deja și l-am trecut?
Vă întreb pentru că media mea de admitere îmi va ieși măricica și nu vreau sa mi se micșoreze din pricina examenului de bilingv.

2 răspunsuri:
| crud a răspuns:

Examenul bilingv nu iti influenteaza media de admitere. Media de admitere se formeaza din notele luate la evaluarile de la romana si mate (media acestora conteaza in proportie de 80%) si media generala de absolvire a gimnaziului (care conteaza in proportie de 20%). Examenul bilingv iti da sansa de a opta inclusiv pentru clasele de bilingv (pentru limba straina aleasa de tine), fata de cei care nu au dat acest examen; ei nu vor putea opta pentru clasele de bilingv. Asta-i tot.
Uite aici, ca sa te convingi.
https://www.examenultau.ro/calendarul-admiterii-la-liceu-2019

| ArthurWarner a răspuns:

La media de admitere nu se trece media din bilingv. Tu treci codul liceului cu bilingv dacă intrii acolo cand te înscrii te intreaba ei dacă ai dat examenul si te pune sa aduci dovada ca l-ai dat si ce media ai obținut. Iar la multe licee poti sa te duci la intensiv chiar si fara examenul de bilingv.