| nika143 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Cum sa transform atributul in predicat nominal. ex: tara mare, cum sa-l transform in predicat nominal? Eu cred ca asa: "tara este mare"... voi ce parere aveti? Dau FUNDAtongue

Răspuns Câştigător
| Giinger a răspuns:

Asa este-decat ca, eu cred ca atributul acela trebuie sa il transformi in nume predicativ ca mai apoi sa devina predicat nominal...am dreptate?
dar asa este cum ai zis tu : Tara este mare-ca nu poti inlocui si sa zici Tara se afla mare sau Tara exista mare happy
mult succesbig grin

| nika143 explică (pentru Giinger):

Multumes multwinking

2 răspunsuri:
| Deiutza18 a răspuns:

Tara este mare-e corect.