| Veronikkka a întrebat:

Am o intrebare cine i-a dat numele poetului Mihai Eminovici de Mihai Eminesu?

Răspuns Câştigător
| CherNadya a răspuns:

Numele de Mihai Eminescu i l-a dat Iosif Vulcan!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarul revistei Familia, Iosif Vulcan, l-a convins sa-si schimbe numele de familie in Eminescu, nu i l-a dat.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Numele Eminovici i l-a dat Iosif Vyulcan, redactorul revistei in care a publicat Eminescu primele sale poezii.

| Veronikkka explică (pentru Euletitia):

Stii in ce an a fost inspector scolar?

| Euletitia a răspuns (pentru Veronikkka):

Nu, nu stiu, dar cauta pe Google sau intr-o carte in care ai biografia lui Eminescu. Asa vei gais raspunsurile exacte si corecte. Nu te increde prea mult in ce-i scriu unii si altii pe site-uri, sfatul meu!

| LastNight1324235436 a răspuns:

Iosif Vulcan