| Ionmaria12 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Am 17 ani fac 18 si sunt la scoala in strainatate de 4 ani (clasa a 11 a) si nu m-am acomodat deloc, am dat un examen nu l-am trecut si acum m-au bagat ca ascultator in clasa, daca as continua in Romania stiti daca as da ceva un examen de capacitate ceva sa ma bage aceeasi clasa chiar daca nu am dat examenele aici?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a afla in ce clasa intri va trebui sa depui un dosar pentru echivalarea studiilor facute in strainatate. In orice caz, daca clasele sunt echivalente si n-ai terminat o clasa va trebui sa o repeti.
Detalii vezi aici:
https://cnred.edu.ro/......asele-1-12

| Ionmaria12 explică (pentru Ioandelasal):

Vreau sa stiu daca ma transfer in Romania o sa dau ceva examen de capacitate sa intru in acceasi clasa sau o sa repet clasa a 11 a (nu am dat examenele)

| Ionmaria12 explică (pentru Ioandelasal):

Vreau sa stiu daca ma transfer in Romania o sa dau ceva examen de capacitate sa intru in acceasi clasa sau o sa repet clasa a 11 a (nu am dat examenele).
Adica daca nu am dat examene pentru a trece in alta clasa este echivalent cu zero?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionmaria12):

Ti-am spus ca trebuie sa faci echivalarea studiilor, nu stiu cu ce clasa iti vor fi echivalate, in orice caz nu se va lua in considerare clasa pe care n-ai terminat-o.