| Ionmaria12 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Am 17 ani, fac 18 si sunt la scoala in strainatate de 4 ani (clasa a 11 a) si nu m-am acomodat deloc, am dat un examen, nu l-am trecut si acum m-au bagat ca ascultator in clasa, daca as continua in Romania stiti daca as da ceva un examen de capacitate, ceva sa ma bage aceeasi clasa chiar daca nu am dat examenele aici?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Catalin77945 a răspuns:

Posibil sa da posibil sa nu, am avut un prieten care a fost in Spania 2 ani si cand s-a intors l-a bagat la liceu asa cu media de o avut-o pe cls a 8 cumva, si am avut altul care a dat diferente gen cred ca depinde de scoala nu sunt sigur, eventual cauta unde vrei sa mergi si suna la secretariat si aflii mai multe

| Ionmaria12 explică (pentru Catalin77945):

Multumescc frumos?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai terminat clasa a XI-a in Cipru si te vei intoarce in Romania, tot in clasa a XI-a vei incepe si aici, fiindca nu se fac favoruri si nu se sar peste clase, indiferent ca vei implinii 18 ani.
In ce privesc examenel de diferente, ramane la latitudinea directorului de liceu.

| sierra1 a răspuns:

Dacă acolo n-ai trecut clasa, in RO, nu ai ce să ți se recunoască/echivaleze. Fă erfort și treci și tu examenele alea, ce naiba...

| Pati2500c a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa dai examen. Am o colega care a venit din Franta si nu mi-a zis sa fi dat un examen