| ShockyPunk a întrebat:

As vrea sa ma lamuriti si pe mine, daca puteti, in legatura cu cateva detalii despre examenul DELF. In primul rand, cate probe sunt? Eu stiam doar de A1, A2, B1 si B2, dar am auzit ca ar mai fi si C1 si C2. Si care dintre aceste probe echivaleaza examenul de bacalureat la franceza? Ce proba trebuie sa iau ca sa am certitudinea ca am sanse la o facultate din strainatate? si. cate puncte din cate trebuie sa obtin la examen ca sa il trec? Multumesc.big grin

1 răspuns:
| Kerli a răspuns:

Delful are 6 niveluri : A1, A2, B1, B2, C1, C2
trebuie sa iei cel putin B1 ca sa echivaleze cu bacul
examenl este impartit in 4 probe : comprehension de l'oral, comprehension des ecrits, production ecrite, production orale. fiecare proba se noteaza cu maxim 25 de puncte.
ca sa treci trebuie sa obtii cel putin 5 puncte pe fiecare proba si cel putin 50 de puncte per total.