| anonim_4396 a întrebat:

Vreau ca dupa ce termin clasa a 8a sa urmez un liceu din Franta, dar unul in engleza pentru ca nu stiu atat de bine franceza si nu as intelege mai nimic. In primul rand, daca eu teoretic aici as fi a 9a, acolo in ce clasa as fi? Si, am inteles ca trebuie sa dai un examen pentru o diploma numita Brevet care include mai multe materii gen mate, franceza sau stiinte. Intrebarea mea e daca si eu trebuie sa le dau? Tinand cont ca eu am dat examenul de a 8a. Si mai voiam ceva, m-am gandit sa nu ma duc la scoala acolo un an ca sa intru direct la liceu cum ar veni? Nu stiu daca are sens. Adica sa am diploma de absolvire din Romania. Daca stiti mai multe detalii sa ma lamuriti sau aveti pe cineva care si-a continuat studiile in Franta va rog sa-mi spuneti. Hai noroc!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ntrebarea mea e daca si eu trebuie sa le dau?
Da, trebuie.
=====
m-am gandit sa nu ma duc la scoala acolo un an ca sa intru direct la liceu cum ar veni?
Scrie clar, că nu se înțelege ce vrei.

| rivotril a răspuns:

.