| georginika a întrebat:

Ati putea sa ma ajutati si pe mine cu o cerinta, va rog frumosbatting eyelashes?
Trebuie sa aduc argumente pro si contra pentru a sustine acest citat : "Lenea e sinucidere curata."(Nicolae Iorga)
Va multumesc anticipat :*.

2 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Lenea ucide vointa, ambitia, dorinta, idee, aspiratie, vis. daca esti lenes nu vei urma nimic in viata, vei fi un corp inert, care asteapta minunea din cer.renunti la tot pentru a sta degeaba.viata trece pe langa el/ea si, incet, incet, tot ce era viu in sufletul ei se transforma in nepasare, indiferenta. dupa moartea oricarui principiu, idee, aspiratie, va muri si fizic.

mariana
| mariana a răspuns:

"Lenea e cucoana mare care cere de mancare", este un proverb romanesc, care spune multe. Daca ai citit povestea lenesului, "muieti ii posmagii", intreaba lenesul, care era gata sa moara de foame si fiindca nu erau moi posmagii nici nu i-au mai trebuit si i-a spus celui ce l-a intrebat sa mearga mai departe, asa ca se presupune ca, a murit de foame.
Nicolae Iorga in citatul despre care ne-ai intrebat se refera la faptul ca, functia creaza organul si daca nu traiesti, nu te misti, nu muncesti, muschii ti se atrofiaza si devii invalid si este ca si cum te-ai sinucide de fapt.
Acest citat se mai refera si la faptul ca, lenevind, nu te realizezi ca om si sansele pe care le-ai avea, daca ai fi un om normal, activ si disponibil pentru a arde ca o flacara si nu a vegeta, le pierzi si atunci devii inutil si se poate lipsi oricine de tine, ca si cum nici nu ai mai trai.
Eu asa vad intelesul citatului si cred ca am dreptate.
Multa sanatate, si-ti doresc sa devii un om realizat, care sa se bucure de viata, luptand sa fie mereu la inaltime.