| Elly4all a întrebat:

ce locuri turistice frumoase cunoasteti(in afara de cetatea neamt, zidul chinezesc si delta dunarii)?

Răspuns Câştigător
| Ecaterina a răspuns:

Uite iti scriu aici niste atractii turistice ce merita vazute-
1.Coasta de Azur din Franta.
2.Antalya-Muzeul regional al Antalyei cu o bogata colectie arheologica, cartierul vechi al orasului, numit Kaleiçi, unde se afla portile împaratului Hadrian (sec. II), muzeul Kaleiçi (în incinta fostei biserici ortodoxe Sf.Gheorghe), mai multe moschei din perioada otomana, printre care si ruinele moscheii Korkut construita în sec. II ca si templu roman, transformat ulterior în biserica crestina si apoi, în sec. XV, în moscheie. Este un important port si aeroport international.
3.Cipru-Mormintele regilor
Castelul Sfantul Hilarion
Salamis
Castelul Kolossi
Muzeul Ciprului
Anticul Vouni
Nicosia (Lefkosia)
Kyrenia (Girne)
Peninsula Akamas
4.Sankt Petersburg-Palatul de Iarna al tarului Petru cel Mare, unde se afla de multi ani Muzeul Ermitaj. Palatul Peterhof, reşedinta de vara a tarului.
6.Moscova-Piata Rosie, Arbatul, Kremlinul, Biserica Vasilii Blajenii, Galeria de Artă "Tretyakov", Complexul sportiv Olympiskii, Mausoleul lui Lenin, GUM - unul dintre cele mai importante mall-uri din Rusia, Teatrul Bolshoi, transportul subteran...Moscova e un loc ce este incarcat de istorie.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atena, Istanbul, Barcelona; Cheile Nerei, Valea Oltului, Borsa.

Janina
| Janina a răspuns:

Te astepam in zona Mehedintiului: Dunarea, manastiri, piciorul podului lui Traian, ruinele cetatii medievale a Severinului, Mraconia, Baile Herculane...etc happy
numai intr-o zona ai atatea de vazut big grin

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Baile Herculane, cheile Bicazului, lacul Rosu, cheile turzii, lacul Sfanta Ana, etc.

| borsec a răspuns:

Bisericile din Maramures, Tara Oasului-Varful Ursoi, Cetatea Ciceulu, Muntilor Apuseni, in localitatea Gilau.
Oricum sunt o multime de locuri de vis in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Toată România este frumoasă, caută locuri ca Sibiu, Alba - Iulia, Constanța, Maramureș, Suceava, etc.
Călătorie plăcută.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti scriu cateva din Romania ca tot e la moda turismul romanes. d'aia face udrea si imn.
Manastirile din Moldova. Voronet, Neamt etc.
Centrul Siubiului ii o zona pe ca o adorlove struck
Lacul Rosu, Cheile Bicazului, salina din Praid. buna si pentru tratament.
etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muntii Romaniei