| BlueDreams a întrebat:

Ce materii se predau la filologie si stiinte sociale? Si ce poti sa iesi ca meserie) din fiecare? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Raluca_1234 a răspuns:

Eu sunt la filologie. Pe clasa a 9-a am facut 4 ore de romana, 5 ore de engleza ( sunt la engleza avansat ), 2 ore de franceza, 2 de istorie si 2 de geografie.

Poti urma apoi facultatea de Litere sau de ce nu, Dreptul.

4 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Buna! Filologie(materii):Romana, Engleza, Franceza, Latina(materii de baza). Stiinte sociale(materii):Romana, Engleza, Franceza, Istorie, Geografie(materii de baza). Daca dai la filo poti urma facultatea de limbi straine, drept, litere etc iar la stiinte sociale poti urma ce facultate vrei. Fundita?

| Betty18 a răspuns:

Nu obtii nimic daca urmezi acest profil in afara de o diploma de 12 clase si o diploma de bac pe care o primesc toti absolventiiwinking
se preda romana, limbi straine si istorie.
o diploma in plus poti primi daca urmezi economic, dar oricum nu tine nimeni cont de ea daca nu ai si o facultatewinking

succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologia este bazata pe libi straine... faci romana la greu plus ai niste limbi la alegere... iar la stiinte se preda intensiv engleza, istorie si geografie! acum cu liceul nu prea ai ce sa te faci, insa te pregatesc pentru o facultate sa zicem!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologia este bazata pe libi straine...faci romana la greu plus ai niste limbi la alegere...iar la stiinte se preda intensiv engleza,istorie si geografie! acum cu liceul nu prea ai ce sa te faci,insa te pregatesc pentru o facultate sa zicem!