| Marius_Corina_Si_1990 a întrebat:

Buna cine ma poate ajuta sa imi zica cum se calculeaza la scara 1:50 la un proiect de casa, un exemplu va rog

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Am zis, corect. Insa tocmai pentru cazul pe care il dai tu este bine sa faci socoteala cu transformari de unitati de masura, ca sa nu te incurci in zerouri.
Si pe hartile geografice, exista scale pe care arata cat este un km, de exemplu.
1 cm de pe harta este 2750000 cm, adica 27500 m, 27.5 km. Dar asemenea scara nu am vazut sa se foloseasca, poate 1 la 1 milion, 1 la 1.25 milioane, 1 la 2.5 milioane, 1 la 5 milioane.
la 1 la 5 milioane, 1 cm pe harta este 50 km.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

50 de cm din real este egal cu 1 cm pe planșă ( desen).

| Zenithf a răspuns (pentru corolav):

Corect, dar si mai simplu, imparti cu 2 si afli direct lungimile in metri. O usa este doi cm in plan, este 1 m in realitate.

| corolav a răspuns (pentru Zenithf):

Asta pentru că se cerea la scara 1:50.
Dar dacă ar fi la scara 1 : 2.750.000 tot așa ar fi?
Eu am supus atenției principiul pentru ca cel care a întrebat să priceapă algoritmul.
Nu crezi că e așa cum zic eu?

| Zenithf a răspuns (pentru corolav):

Am zis, corect. Insa tocmai pentru cazul pe care il dai tu este bine sa faci socoteala cu transformari de unitati de masura, ca sa nu te incurci in zerouri.
Si pe hartile geografice, exista scale pe care arata cat este un km, de exemplu.
1 cm de pe harta este 2750000 cm, adica 27500 m, 27.5 km. Dar asemenea scara nu am vazut sa se foloseasca, poate 1 la 1 milion, 1 la 1.25 milioane, 1 la 2.5 milioane, 1 la 5 milioane.
la 1 la 5 milioane, 1 cm pe harta este 50 km.