| Preda_Mariana_1972 a întrebat:

cine stie cum e la profil stiinte sociale, am intrat, ce materii se fac, pe ce se pune accent.

Răspuns Câştigător
| Tera a răspuns:

Eu sunt la profilul stiinte sociale, iar acum trec intra 10-a. La acest profil se pune accent pe istorie si romana si pe orele de profil: intra9-a-Logica si Argumetare, intra 10 -pshiologie intra 11-a ecomomie si sociologie si intra 12-a filozofie si sociologie.Nu se fac multe ore de mate, fizica, chimie sau biologie, iar dintra 11-a bilogia, chimia si fizica intra toate intr-o singura materie numita stiintele naturii care iti va fi predata ori de un profesor de stiintele naturi ori de unul de fizica, iar mate faci doar o ora pe saptamana, intr-adevar o sa faci 3 ore de istorie pe saptamana ( dar doar dintra 11-a) si trebuie sa inveti pentru ca va fi proba obligatorie la BAC alaturi de romana. In general e un profil usor care iti permita sa urmezi o mare varietate de cariere (de la drept la ecomonie sau psihologie), Nu te vei axa mult pe materiile reale(mate, bio, fizica etc.) iar la materii precum romana, istoie, georafie, logica etc. nu ai mult de scris dar trebuie sa tocesti. Succes la liceu!

| Preda_Mariana_1972 explică (pentru Tera):

Iti multumesc pentru raspusu tau detaliat m-a ajutat sa-mi fac o parere

7 răspunsuri:
| Saya a răspuns:

Mananci istoria pe paine, romana si logica, psihologie

| pwp a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale happy
Se pune mare accent pe logica, istorie, romana si engleza(sau franceza).
Daca ai nelamuriri da-mi un mesaj happy

| alexutsssa a răspuns:

Pai despre stiinte sociale stiu ca se face mai multa romana decat mate, chimie sau fizica, ca o sa faci psihologie, logica, tic. Dupa parerea mea este destul de usor profilul.Eu am intrat la filo! Succes!

| FuLLSeNSaTioN a răspuns:

Stiinte sociale = Istoria e la putere happy

| kjhfasgajhfsaf a răspuns:

Pai la stiinte sociale predomina materiile:romana, limbistraine, logica, filozofie si mai putin partea de real.

| tapardeai a răspuns:

Se face din toate ceva.Asa cred.