| narcisa a întrebat:

Pe ce materii se pun accent la stiinte sociale?

Răspuns Câştigător
| pengu a răspuns:

Buna.
eu am mai raspuns la o intrebare de genul asta, o sa o copiez aici:
Se pune accent pe istorie, dar si un pic pe geogra, in sensul ca ai de ales cand dai teza intre cele doua materii.
Faci materiile din sfera stiintelor socio-umane: logica si argumentare in clasa a 9a, psihologie in clasa a 10a, economie si sociologie in clasa a 11a (dai teza doar la economie), filosofie in clasa a 12a. Vei da teza la aceste materii in functie de an.
Celelalte doua teze sunt la lb romana si lb engleza.
Din clasa a 11a nu mai faci fizica, chimie, biologie si lb latina, ai numai 2 ore de matematica M5 (adica foarte usor), nu faci informatica, faci TIC (la care vei face pachetul office si ceva html elementar in clasa a 12a).
Celelalte materii: ed. fizica (2 ore pana in clasa a 11a, apoi doar 1 ora), desen, muzica si religie (doar o ora pe saptamana) si bineinteles o limba straina 2 sau 3 ore si in functie de liceu se aleg niste optionale in fiecare an, sau cel putin asa am avut eu 1-2 / an
bafta happy tongue

3 răspunsuri:
| pitesti a răspuns:

Faci 4 ore de romana, 2 de fizica, una de chimie, 2 de logica(clasa a 9-a )/psihologie cl a 10 /economie cl 11 /filozofie cl 12. 2 de mate, 1 de biologie, 1 muzica, 1 desen, 1 sport, 2 tic, 2 geografie, 2 isotorie, 2 ore de engleza/franceza/germana avansati, 2 ore engleza / franceza/germana incepatori, 1 spaniola, 1 ora de religie si 1 ora de istorie happy ...acum gadeste-te tu pe ce se pune accent thinking

| Babushka a răspuns:

In principal pe logica(clasa a 9), psihologie(10), economie(11), filozofie(12) si pe langa astea romana, istorie si geografie dar primele 4 sunt de baza

| Paatricia93 a răspuns:

Romana, logica/psihologie/economie/filozofie ( fiecare se studiaza cate 1 an) istorie/geografie si engleza.