| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt la profilul uman filologie si de aceea ma simt putin descurajata in ceea ce vreau sa fac, inca de mica mi-am dorit sa dau in medicina, nu am dat la stiinte ale naturii deoarece nu-mi place matematica si fizica si nu am vrut sa ma complic cu ele, tocmai de aceea fiind la profil uman m-am gandit sa fac din clasa a-XI-a meditatie la chimie si biologie considerand ca asa voi acorda mai multa atentie acestor materii de baza pentru medicina, am spus ca ma simt putin descurajata deoarece verisoara mea imi spune ca nu am nicio sansa sa intru la medicina pe motiv ca sunt la uman, as spune ca este vorba si de putina invidie. Credeti ca pot sa-mi indeplinesc visul din copilarie, si anume de a da la medicina in ciuda acestor lucruri precizate mai sus? Va rog sfatuiti-ma!

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Draga mea, pentru a putea da la Medicina, nu prea conteaza profilul liceului. Ceea ce conteaza f. f. f. mult este media generala a celor 4 ani de liceu + media de la BAC + nota de la examenul de admitere (anatomie). Deci, daca te straduiesti in cei 4 ani de liceu sa obtii medii cat mai mari la majoritatea obiectelor, apoi iei BAC-ul cu medie mare si inveti f. bine Anatomia de-a XI-a, ai un loc garantat la Medicina. Deci nu te lua dupa gura nimanui, invata bine si-ti vei implini visul.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Da poţi de ce nu. Depinde şi la ce facultate vrei să dai. Dar întradevăr mai bine te axai de la început pe ştiinţe ale naturi. Sau măcar ai putea să te transferi. Dacă vrei să faci medicina în general se cere biologia din clasa a XI-a deci anatomie, la examen.Ai şanse, dar ţi-ar fi mai uşor la celălalt profil. Baftă!

| maddy0212 a răspuns:

Eu in locul tau m-as duce la stiinte ale naturii. Poate cu timpul te vei acomoda cu mate. Asa vei avea mai multe sanse in ati indeplini visul.

| maru_5127 a răspuns:

Da potihappy uneori nu prea conteaza specializarea de la liceu.