| TheXGirl10x a întrebat:

Imi puteti spune cat mai multe detalii despre profilul Stiinte ale Naturii? Daca se poate mai ales cei care sunt sau au fost acolo.
DAU FUNDA! laughing))

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Da. Eu am fost acolo. Este un profil lejer, cel mai ok dupa parerea mea. Nu mai stiu exact sa-ti spun cate ore se fac in fiecare an, insa, in clasele a 9-a si a 10-a pot spune ca orarul este mai echilibrat. Aveti, printre altele, si informatica, 2 ore pe saptamana + una de TIC. Romana veti face, daca imi aduc eu bine aminte doar 4 ore. Dupa cum am spus, orarul este echilibrat. Incepand cu clasa a 11-a, pana la finalul liceului, se va pune accentul pe materiile fundamentale ale profilului: matematica, fizica, chimie si biologie. Informatica nu veti mai face. Eu in clasa a 12-a aveam 4 ore de chimie, 4 de biologie + 1 optional, 4 de fizica, 4 de matematica, 1 de istorie, 1 de geografie, cate 2 la limbile straine, etc. Teze vei da la romana si matematica + 2 materii din 3 la alegere. Vei avea de ales, deci, 2 dintre chimie, fizica si biologie. BAC-ul il vei da la romana, matematica (M2, mult mai usoara decat a celor de la mate-info) si o singura materie la alegere din 3 (chimie, fizica si biologie). Recomand biologia. Materia de biologie va fi, cel mai probabil, din clasele 11-12, asa numita "anatomie si fiziologie umana". Probleme ar trebui sa-ti faci doar la matematica, romana este ok, iar biologia o formalitate. In fine, daca mai ai alte nelamuriri, astept.

| Hemera a răspuns (pentru AFR81):

Ai putea sa nu dai informatii eronate.
Nu-i chiar asa diferenta la mate intre cele doua profile, in primul rand.In al doilea, numarul de ore la o anume materie poate depinde si de fiecare liceu in parte.Eu am avut una de info si doua de tic pe a 9a.Numarul de ore de tic fiind 2 in a 9a si a 11a si 1 in a 10a si a 12a.

| AFR81 a răspuns (pentru Hemera):

In principiu, astea sunt orele. Diferente mari nu exista. Cu siguranta informatia mea eronata sau nu (2 ore de info si 1 de TIC) o va determina sa aleaga acest profil, iar ulterior, vazand ce ai scris tu, cum ca va avea 2 de TIC se va razgandi. Sa fim seriosi. Hai sa nu mai cautam nod in papura. Informatii eronate auzi. Nu e ca si cum as fi fost acolo. Diferente intre profiluri (profile nu e corect gramatical) exista si sunt destul de mari. Pe cand pe cei de la A si B ii rupea, printre altele, cu matematica, informatica si engleza, la noi orarul era mult mai echilibrat. BAC-ul la matematica e infinit mai greu la mate-info. Ma rog, multumesc pentru ca m-ai corectat si am clarificat oarecum marea problema, 2 ore de TIC fata de una.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Ştiinţe ale Naturii" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Matematica
* Teza la Fizica/ Chimie/ Biologie (la alegere)
* Teza la Fizica/ Chimie/ Biologie (la alegere, alta disciplina decat cea aleasa anterior)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Ştiinţe ale Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul :)

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/