| DeniiSsa a întrebat:

imi puteti spune si mie avantaje si dezavantaje la arahnide?

2 răspunsuri:
| lapusea a răspuns:

Dezavantajele alunelor

Este de preferat consumul alunelor crude, deoarece prajite isi pierd din vitamine si din enzime. De asemenea creste cantitatea de substante cancerigene, iar adaosul de sare afecteaza rinchii putand conduce la retentia de apa si la hipertensiune. Prin prajire, carbohidratii au un indice glicemic mai mare aparand riscul de a fi depusi sub forma de grasime.

| DeniiSsa explică (pentru lapusea):

Arahnide...nu arahide...arahnidele sunt paianjenii