| 123lalala a întrebat:

in legatura cu examenul de azi am ceva nelamuriri...in primul rand, daca scria mentioneaza doua trasaturi ale genului epic si eu am scris ca are personaje si actiune, dar nu am dat exemplu, e vreo problema? adica nu scria. Si mai am inca ceva sa va intreb. daca la exercitiul 6 sub II-a : Construieste o fraza alc din doua propozitii in care sa existe o propozitie subordonata predicativa introdusa prin adverbul cum. ei bine eu am scris : Intrebarea este cum vom ajunge casa. e bine?

Răspuns Câştigător
| DiannaaMiha a răspuns:

Da este bine doar ca eu am scris definitia genului
Genul epic cuprinde operele literare, de obicei scrise in proza in care gandurile, ideile si sentimentele autorului sunt transmise in mod indirect prin intermediul actiunii, personajelor si naratorului
Principalulmod de expunere este maratiunea care se realiz prin prisma unui narator obiectiv la persoana aIII-a (ex.) ajutata insa si de descriere si dialog.

la ex 6 este bine daca contragi fraza este Problema este ajungerea acasa.

La ex cu trasaturi ale genului vei lua maxim cred...

| 123lalala explică (pentru DiannaaMiha):

Mersii :*..succes la matematicawinking

10 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Nici eu nu am dat exemplu la trasaturi ...nu cred ca iti va scadea

| LovellyAngel a răspuns:

Eu am scris ca este un narator omniscient la persoana a treia si ca exista personajele- le-am numit -, care participa la actiune.

| OnnyMady a răspuns:

Nu trebuie sa dai exemple...totusi nu cred ca e ok sa spui ca are actiune, puteai sa scrii si u intamplari da na...

| Flyn a răspuns:

Buna! Eu am scris ca naratorul este obiectiv si am dat exemple de verbe si am scris de modul de expunere naratiunea care se impleteste cu descrierea si dialogul.Eu din cate stiu, daca iti alegi actiunea trebuie sa scrii rezumatul, iar la personaje sa scrii care sunt.Acum depinde de evaluator...Propozitia este bunawinkingBafta multa si la matematica...joi,cand ma gandesc imi vine raucrying(

| 123lalala explică (pentru Flyn):

Mersii laughing bafta si tie :*

| Flyn a răspuns (pentru 123lalala):

Multumesc mult:*:*

| ali7777777 a răspuns:

Subordonata predicativa este bine, iar la trasaturi nici eu nu am dat la amandoua si exemple pentru ca nu a zis nimic de exemple.

| ViperSniper a răspuns:

Astazi am dat si eu Evaluarea.
genu epic.autoru exprima gandurile in mod indirect prin personaje..se vorbeste mereu la ps 3.modul predominant de expunere este naratiunea si sunt foarte multe subiecte...
deci ce ai dat tu exemplu.la prima parte vei lua maxim 2 pt..si cu propozitia subordonata este gresita.
apropo scuze.@@

| 123lalala explică (pentru ViperSniper):

Si daca ti-as spune ca propozitia e corectabatting eyelashes? cat poti sa fi de pesimist....is curioasa ce nota o sa iei tu