| ovicidoridark a întrebat:

M-am gandit de ceva vreme sa scriu un roman. Vreau sa fac asta in primul rand pentru mine, dar daca o sa mi se para destul de bun as vrea sa-l public.
Tema romanului va fi una folosita destul de des mai nou dar nevalorificata, si anume varcolacii, Nu va fi nimic "twilightist" in carte, voi crea o lume dura, cruda in care se vor ciocni diverese caractere si idealuri, axandu-ma pe dorinta de razbunare a unui tanar (semi-lup), adica un varcolac care nu se poate transforma complet, ci are doar puterile de baza ale unu varcolac, dar care este "gazda" unui priverion, unul din primii varcolaci ai istoriei.
Ce parere aveti? Merita incercat?
Mentionez ca ideea "coace" in minte mea de vreun an si ceva, iar ce am spus aici este doar conceptul initial. Daca o sa ma apuc de treaba, am material pentru cel putin o trilogie...

Răspuns Câştigător
| Noodlez a răspuns:

Daca ai de gand sa scrii ceva asterne totul pe hartie. Asa cum iti vine in minte in momentul ala, dupa aceea aduci modificari. Momentan scrie in format cat mai brut si pe urma adjusteaza. Cat despre tema, hmmm. Varcolacii sunt un subiect asa de folosit (cum ai spus si tu), asa ca daca vrei sa vii cu ceva incearca sa vii cu ceva bun sau schimba tema. Sau adauga ceva pe langa varcolaci. Ideea principala este : daca-ti place sa scrii, scrie. Scrie, modifica si apoi citeste. Imparte fragmente cu cineva (spun fragmente pentru ca nu vrei sa ti se fure tot materialul) si vezi pareri. Apoi daca consideri ca o sa fie o lectura buna, si nu te gandi doar la parcii care citesc ce li se da la scoala exclusiv pentru BAC si nici macar atat, de-abia atunci te poti gandi la publicare.
Mult succes, from a fellow writer!

| ovicidoridark explică (pentru Noodlez):

Tocmai asta e ideea, vreau sa ies din tipare, sa-mi fac propria varianta de varcolaci, ca sa zic asa... Si da imi placa sa scriu, dar pana acum am scris doar articole pentru revista scolii si ceva povestiri de intindere scurta(30 de pagini aproximativ) pe care oricum nu le mai gasesc...

1 răspuns: