| AlexandraCulea a întrebat:

Ma puteti ajuta cu ceva? Sunt intr-o dilema. Totii copii de la mine din clasa ( clasa a 6 a ) si-au ales deja profilul liceului pe care vor sa il urmeze ( uman sau real ). Problema este ca eu nu ma pot decide, am terminat pana acum cu 10 pe linie, deci nu am o preferinta. Imi puteti spune care este dupa voi o alegere mai buna si sa imi dati, va rog, niste exemple de meserii pe care le pot practica in urma terminarii studilor in unul din liceele mentionate. Dau funda. Multumesc anticipat! happy

12 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca te pricepi si iti plac mai mult materiile ca limba romana,limbile straine,istoria si geografia alego profilul uman(filologie sau stiinte sociale) iar daca te pricepi si iti plac mai mult stiintele reale adica materiile precum matematica,fizica, chimie, biologie, informatica atunci alegi profil real(mate-info sau stiinte ale naturii)
Dar consider eu ca mai ai destul timp sa te gandesti, nu te strofoca acum cu asta.Eu nici in a 8-a nu stiam, chiar pe la sfarsit..deci e prea devreme pentru tine sa te gandesti la asta...concentreaza-te pe scoala si invatat in prezent...Mult Succes.

| T0T a răspuns:

Trebuie să preferi matematica sau româna mai mult, sau puțin mai mult. E cam imposibil să nu ai asemenea preferință. Dacă totuși prin absurd nu ai gândește-te ce îți va prinde mai bine pe viitor, deci poți merge pe real.

| Sn4k3 a răspuns:

Am prieteni care nici intr-a 9-a nu sunt siguri ce profil sa faca, asa ca ai timp sa te gandesti.

| AC4S4 a răspuns:

Eu pe clasa a 6a nici nu stiam cum se face admiterea in licee, nu stiam ca este pe profile, nu stiam nimic... Tu nici nu ai facut chimie, faci fizica doar de cateva luni, nu ai cum sa stii la ce vrei sa mergi. Asteapta pana in clasa a 8a (atunci apare si latina, care la uman se face, la real nu). Eu zic sa astepti, nici sa nu te gandesti la asta.

| WhiteLife a răspuns:

Cel mai greu e cand inveti la tot... Eu sunt intr-a 11-a si nu sunt decisa tocmai din acelasi motiv. Daca "toti", nu inseamna ca si tu trebuie sa. Gndeste-te ce iti face placere cel mai mult sa faci si ai facut intotdeauna bine. Care era visul tau de cand erai mica, cum te vezi in viitor. Si poate e un pic prea devreme sa iei o hotarare serioasa. Sunt curioasa cati dintre colegii tai chiar vor face ceea ce au decis acum.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Esti abia in clasa a 6-a. Pana la sfarsitul clasei a 8-a ai timp suficient sa te gandesti. Te asigur ca ceilalti colegi se vor razgandi de zeci de ori pana atunci si foarte putini vor ramane la ceea ce-au decis.
Orice meserie vei invata, in tara nu te va ajuta mai deloc, iar daca vei gasi un loc de munca va fi slab platit.
Daca ai curaj, te sfatuiesc sa-ti deschizi o afacere, deci, la liceu economic.
Sau, du-te la filologie lau un liceu unde se invata germana. Invata bine germana si du-te in Germania. Acolo se castiga foarte bine si gasesti locuri de munca imediat, cate vrei, si ai si conditii de munca si drepturi mult mai multe. Toata treaba e sa stii limba, macar mediu.

| DirviziuQ a răspuns (pentru G28AEjdvjRaendnPrT):

Nu sunt de acord cu tine la partea de filologie. Poti invata germana si pe cont propriu iar daca merge si face profilul asta, merge in Germania, ce va lucra acolo? Degeaba sunt locuri de munca daca ea nu e specializata pe acele domenii.

| DirviziuQ a răspuns (pentru G28AEjdvjRaendnPrT):

Eu m-am hotarat fix in momentul inscrierii si asta cu greu laughing. Nici eu nu stiam la e profil sa merg cand eram in a 6-a, tot asa eram singura si pana la urma, cand am hotarat sa merg la un anumit liceu si profil (ca acolo am zis ca vreau si imi place), majoritatea colegilor mei se razgandisera, de foarte multe ori. Si ei spuneau ca vor acolo si pana la urma toti au ales altceva laughing. Asa ca nu te lua dupa ei ca o se razgandeasca dupa ce intalnesc chimia si fizica ca lumea. Cat despre meserii. Aici e mai complicat, dar cum nu e obligatoriu sa stii ce vrei sa devi cea mai buna optiune ar fi mate-info sau bio-chimie, dar asta DOAR daca esti as in astea, altfel ramai repetent pentru ca este si greu. Problema la filo si socio este ca din a 11-a, respectiv a 12-a ei nu mai fac toate materiile pe cand la mate-info sau bio-chimie in mare parte faci (se mai scot dar nu alea importante cum sunt matematica, fizica, chimia, biologia). Spre exemplu daca esti la filo si te gandesti ca vrei sa mergi la facultatea de informatica iti va fi foarte greu sa intri si daca intri la fel de greu sa recuperezi informatica si matematica care aia au mancat-o pe paine 4 ani. Dar in schimb daca merg la mate-info si vrei sa te faci sa zicem psiholog sau jurnalist, iti va fi mai usor pentru ca tu fiind la profil de real ai facut materille, chiar daca nu in aceeasi masura si poate doar 1 an, macar ai habar de ceva. Cat despre economic, problema e ca acum e la moda sa te faci contabil sau sa deschizi o firma iar asta va face extrem de multe probleme in viitor. Gandeste-te ca daca is atatia contabili, sefii vor zice: "De ce sa iti dau un salariu asa mare cand pot gasi oriunde un inlocuitor?/Nu faci cum zic eu? Afara! Altu" Intelegi ideea. Dar nu are rost sa mergi la profil de real daca nu te descurgi bine macar la 2 din mate, fizica, chimie, bio si info, pentru ca mai mult rau iti vei face. Deci ai timp sa alegi, chiar si la liceu te poti razgandi si sa te transferi, nu te lua dupa ceilalti, gandeste-te la tine, vezi ce-ti place si alegi in a 8-a ca e cel mai sigur.
Succes mai departe!winking

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns (pentru DirviziuQ):

Nu poti invata germana singur, are o gramatica foarte grea care daca nu ti se explica nu o poti invata.
Nu trebuie sa fii specializat in anumite domenii, doar nu te duci doctor sau profesor...
Inveti acolo ce trebuie sa faci. Oricum la ei totul e diferit, degeaba inveti ceva in Romania daca acolo sunt alte tehnici, alta mentalitate alta infrastructura

| DirviziuQ a răspuns (pentru G28AEjdvjRaendnPrT):

Cand ziceam germana singur, ma refeream cu profesor particular. da, nu m-am exprimat prea bine acolo, recunosc. Si da, ai partial dreptate dar trebuie sa stii ce sa faci. Poate se duce ca medic, ea stie, dar si in alte domenii, chiar daca ei iti spun tu trebuie sa fii in domeniul respectiv pentru a tedescurca si fara suparare, dar mi se pare o prostie sa mergi in strainatate la cele mai joase munci. eu personal m-as duce doar daca as stii sigur cat lucrez si ca e un loc de munca decent si important, pentru ca lucrurile simple le pot face si in Romania si macar mai ajut economia.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns (pentru DirviziuQ):

Da, dar in strainatate se pune accent pe practica, mai putin pe teorie.
Majoritatea sefilor de acolo au pornit de jos iar cei mai priceputi au fost mereu avansati.
Un sef american de la o firma americana din Galati imi spunea ca la ei se porneste de la lopata si se ajunge sus.

| itisnotimportant a răspuns:

Eu nici in clasa a 8a nu stiam ce profil sa aleglaughing. Nu ti fa griji de pe acum ca ai timp sa te hotarasti si sa vezi ce ti place. Dar trebuie sa ti placa ceva mai mult decat celelalte, chiar nu ai nicio preferinta?