| OanaMariaIonita a întrebat:

Ma tot gandesc sa studiez in Marea Britanie, dar nu m-am hotarat cand sa plec. Sunt clasa a XII-a si trebuie sa ma hotarasc ce voi face. La inceput ma gandeam sa plec imediat dupa ce termin, dupa care am auzit ca as putea sa plec si din anul 2 de facultate din Romania. Voi ce spuneti? Cum ar fi mai bine? I need your answers puppy dog eyes Funda.

2 răspunsuri:
| RandomGirl a răspuns:

Eu am intrat in UK la Greenwich si o sa plec din vara aceasta. M-a ajutat foarte mult firma Integral, care are sediul in Bucuresti, deci eu sunt din provincie GRATUIT. Fara ei nu m-as fi descurcat atat de bine, nu e nicio smecherie, nu fac reclama, doar te sfatuiesc sa te interesezi de aceasta firma de consultanta.
Daca iti doresti sa pleci hotaraste-te cat mai repede, aplicatie se face intre noiembrie- ianuarie, iar pana in aprilie-mai astepti raspunsul, dar tu trebuia sa faci aplicatia din noiembrie anul trecut, acum este prea tarziu, cursurile incep in septembrie. Ai nevoie de IELTS, TOEFL, Cambridge, CAE sau alt test de limba obligatoriu, am platit pentru TOEFL 7 milioane vechi si ei de obicei iti cer sa ai un punctaj de 6, 6, 5 IELTS, dar se echivaleaza in TOEFL ca 70-80 de puncte.
Plus pe langa asta ai nevoie de o gramada de acte traduse si legalizate, sa trimiti un formular pentru imprumut ca taxa de studiu e de de 9000 de lire/an pentru orice universitate.
Plus cheltuieli de transport, acomodare (costa 100 lire/ saptamana in Londra un apartament, in periferie e putin mai ieftin la 70-80 lire), sunt foarte multe chestii marunte care se aduna.
Deci daca consideri ca iti poti rezolva actele du-te de acum, dar daca nu esti sigura de plecare mai asteapta pana intri la facultate.
Multa bafta!

| OanaMariaIonita explică:

Abia am terminat clasa a XI-a. Stiu ca trebuie sa dau un examen de limba si tot ce este legat de admitere. Eu ma intrebam cand sa aplic: acum, ca sa merg acolo imediat dupa a XII-a sau sa fac un an de facultate aici si sa plec din anul 2? puppy dog eyes