| lauracraciun a întrebat:

Am 16 ani si sunt la bilingv franceza si fac doar 2 ore de engleza.Problema ar fi ca, m-am hotarat sa dau la facultate in alta tara si inca nu m-am hotarat daca in Franta sau in Marea Britanie.Voi da DELF-ul fara discutie, dar m-am gandit ca ar fi bine sa dau si Cambridge-ul in caz ca ma hotarasc sa plec in Marea Britanie..nu stiu foarte multa engleza insa intrebarea mea este daca sunt indestul de ambitioasa sa invat si sa ma apuc de anul viitor de meditatii, cand voi fi in clasa a11a voi lua oare nivelul Advanced? ..va rog cei care se pricep si care au dat sa imi spuna.Multumesc mult!:*Scuzati categoria

Răspuns Câştigător
| LondonAnn a răspuns:

Daca tu chiar vrei sa inveti si engleza, ar fi bine. Stii ca e mai folositoare decat franceza. Plus ca nu e grea. I-ati un meditato0r si o sa vezi ce usoara e. Daca ai vointa si dorinta sigur o vei invata repede. Dupa felul in care o sa te descurci cu engleza, o sa hotaresti singur unde vrei sa te duci. Spor la invatat! happy

7 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Daca esti ambitioasa si iei si meditatii cu un profesor care se pricepe la ce se da la testele Cambridge cu siguranta intr-un an vei reusi sa iei examenul! Bafta!

| reason2fly a răspuns:

Am dat CAE anul trecut, fara meditatie insa lucrand un an serios si l-am luat cu A.Ideea e să iti placa, sa te pasioneze sa faci 500 de derived words in o noapte. Nu exagerez, nu e chiar asa usor, dar nici imposibil, gaseste un profesor serios si pune-te pe treaba. Si daca nu reusesti sa inveti pana la sfarsitul clasei a 11 a, este si o sesiune de iarna care se desfasoara in decembrie, deci poti sa il dai in a 12 a.

Succes.

| lauracraciun explică (pentru reason2fly):

Multumesc multumesc multumeeeesc!:*

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Depinde de vointa ta, mai bine in Franta.

| SoloPC a răspuns:

Exerseaza. Vorbeste pe skype cu anumite persoane din USA mare britanie. exerseaza si cand pleci In Londra sau unde te duci u o sa inveti ori cum pentru ca fratele meu a invatat sa vorbeasca intr-o saptamana!

| AndreiBolos a răspuns:

Daca ai ambitie si vointa reusesti orice! happy Mai intai, vezi ce faci cu engleza, daca reusesti s-o inveti la perfectie, dupa te hotarasti ce alegi. Dar totusi eu zic ` ca ar fi mult mai bine si mai ' comod ' pentru tine sa alegi Franta avand in vedere ca esti la bilingv franceza.

| IoanaLazar a răspuns:

Buna. Si eu am dat Cambridge-ul tot in clasa a 11-a, tot Advanced. Sfatul meu este sa faci meditatia cu cineva care se pricepe. Ar fi o idee buna sa mergi la cursuri specializate pe asa ceva. Per total, te costa mai putin si ai oameni specializati, pe cand profesorul stie cat de cat unele lucruri dar nu la nivelul la care iti trebuie tie. Eu iti recomand site-ul asta: http://cursuri-artistouch.ro/cursuri-limba-engleza