| LeeJiEun a întrebat:

Maine dau teza la romana dar nu inteleg un subiect.
Subiectul este : "Scrieti un text argumentativ despre iubire incepand cu doua opere studiate".
Ce ar trebui sa scriu? Am invatat Romeo si Julieta si inca una dar am uitat numele laughing in fine,ce trebuie sa scriu, cum sa incep?! urgent va rog
Multumesc

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre iubirea tragica...pana la urma asta e in Romeo si Julieta. Probabil ai mai studiat Maytreyi sau Mara, in care e vorba de iubirea pasiune.

| KMaddieK a răspuns:

In ipostaza dai definitia iubirii, asa cum o consideri tu. La primul argument poti veni cu povestea lui Romeo si a Julietei, sa spui ca au facut sacrificul suprem, aici poti vorbi despre jertefele iubirii. La argumentul al doilea poti scrie despre o carte, dar sa fie diferita fata de prima, de exemplu "Suferintele tanarului Werther" acesta se omoara pentru fiinta pe care o iubeste, aceasta nu stia. Aici poti dezvolta iubirea neimplinita si neimpartasita. In concluzie se extrage o idee care sugereaza textul. Niciodata in concluzii sa nu vii cu o idee noua.