| anonim_4396 a întrebat:

o intrebare cam ciudata : Care este problema Ardelenilor cu Moldovenii? astept raspunsurile! In special de la Ardeleni, vreau si eu sa stiu asta...

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Spune-ne tu.Ca eu nu am auzit de asemenea probleme.

| RB26DETT a răspuns (pentru darrio2007):

Din ce parte a tarii esti? daca esti moldovean, du-te putin pe la ardeleni si cand te vor intreba de unde esti si le vei spune, de prin [un oras din moldova] te vor marginaliza ori te vor vorbi pe la spate, pe mine ma pune pe ganduri chestia asta, toti suntem romani, nu am nimic cu nimeni dar ma enerveaza chestia asta. Am auzit mai de mult ca oamenii din vestul tarii sunt mult mai de treaba decat cei din est, este adevarat! te intelegi mult mai bine cu ei, sunt foarte de treaba dar daca nu esti de al lor, de geaba! Mai sunt si cativa ce nu tin cont de asta dar foarte rar! acum esti multumit? ti-am dat un exemplu bun? este de ajuns sa folosesti un cuvand specific zonei de unde vii ca te-au si depistat, in ceva timp te stie tot cartierul fara sa vrei.

| darrio2007 a răspuns (pentru RB26DETT):

Sunt din Muntenia.La sud de Galati.Vad ca esti foarte informat.De ce ai mai pus intrebarea?

| RB26DETT a răspuns (pentru darrio2007):

Vreau sa stiu de ce se intampla asta? de ce oamenii fac asta? stiu ce se intampla normal dar nu stiu cauza, de ce gandesc astfel? suntem toti romani, nu ii inteleg!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai sa te uiti prin ziare si la televizor ai sa vezi ca cele mai multe probleme cu betivii, violatorii si hotii sunt in Moldova. Eu am stat o perioada si in Moldova, stau de mult in Ardeal si am putut face comparatii. Este dezastru in Moldova!

| Stephanis_Stefan_1993 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu generaliza, nimeni nu e perfect, numa cei care nu au o judecată normală omoră și face alte tâmpenii

| Salontanul a răspuns (pentru Stephanis_Stefan_1993):

Unde ai vazut ca generalizez? Am zis ceva de genul "toti moldovenii sunt criminali"? Nu! Eu am vrut sa scot in evidenta ca in Moldova este rata mai mare a criminalitatii. Ia citeste si aici: http://www.descopera.ro/......ipare-foto
Nu judeca pe cineva fara a trece judecata prin creier!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aceeasi care e si problema ardelenilor cu oltenii si a oltenilor cu moldovenii si a moldovenilor cu ardelenii intelegi tu... sunt zone diferite si oameni diferiti si fiecare tine cu zona lui

| sublime89 a răspuns:

Eu nu am o problema cu moldovenii, daca sunt oameni de treaba. Chiar am fost prin Moldova si mi-a placut, mai ales prin nord. Problema vine din faptul ca Transilvania e cea mai dezvoltata regiune a tarii, si cea mai moderna, daca vrei. Moldova si Muntenia/Oltenia sunt regiuni mai sarace, si cu un nivel de cultura mai scazut, in general. Asta e adevarul, chiar daca unii sunt deranjati. Dar important e sa nu se generalizeze. Bineinteles ca sunt multi oameni ca lumea si-n Moldova sau in sudul tarii, si atunci nu ar fi corect sa fie tratati asa atunci cand vin in Ardeal. Sunt oameni si oameni peste tot. Unii ardeleni sunt foarte toleranti, altii mai putin. Suntem romani toti, dar nu suntem la fel toti. Sunt mari diferente de comportament intre un ardelean si un oltean, de exemplu.

| ValentinCN a răspuns:

Iata un material privind hotii in lege din Moldova si din lume - http://drept-md.com/......%B2%D1%8B/

| Stephanis_Stefan_1993 a răspuns:

O altă chestiune e și cu hunii, care sunt anti românii, mulți ardelenii cad în plasa huniilor care îi spala pe cap și îi trag de partea lor

| Stephanis_Stefan_1993 a răspuns:

Jayyd ..kyf gull anta...