| Buburuza10 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti cum sa invat engleza mai usor? Sunt in clasa a 11-a si pot sa spun ca sunt "varza " la aceasta materie. Am incercat de mai multe ori sa invat singura dar ce invatam retineam pentru o bucat de timp apoi uitam. Trebuie sa recunosc ca la scoala am avut pana acuma 7 profesori, si m-au cam dat peste cap.Acum cand engleza este cautata peste tot chiar vreau sa o invat dar sincer nu mai stiu cum! Va rog sfaturi!

2 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Da-i sonorul tare la tv cand sunt filme, si auzi pronuntia si citesti traducerea. Asculta muzica in engleza. Citeste pe internet texte in engleza daca nu ai de unde din alta parte. Engleza e o limba frumoasa. Bafta!

| jfdeoeogpde a răspuns:

Buna! uite niste sfaturi de la mine (si eu am mici probleme la engleza dar incerc asta):
-o muzica in engleza care iti place cauta karaoke si incearca sa pronunti cat mai bine cuvintele
-incearca sa raspunzi la diferite intrebari in engleza ca si când ai vorbi cu o persoana
-lucreaza multe exercitii cu timpurile (pe care sa le traduci in romana si vezi cum vine timpul in limba romana )
-daca ai un prieten bun care stie sa vorbeasca engleza fluent roaga-l sa purtati conversatii in engleza
sper ca sfaturile mele ti.au fost de folos happy