| Josseph a întrebat:

As dori sa va rog ca cine are timp si are cat de cat o idee in ceea ce priveste o facultate de medicina sa imi ofere si mie niste informatii de orice fel( ce fel de alegere sa fac: in strainatate sau in tara si minimile conditii pentru a aplica la o facultate in strainatate, daca e cazul ). Cine are timp de privat ar fi si mai bine. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Maya17mia a răspuns:

Pentru strainatate e obligatoriu sa ai test de limba la un nivel destul de bun(min B2. e posibil ca majoritatea facultatilor sa ceara C1) in franta de ex nu exista un examen de admitere. deoarece la ei "admiterea" se face dupa primul an. cand se da un examen si doar 10% dintre studenti trec in anul 2. examenul respectiv il poti da de maxim 3 ori daca nu ma insel :D pentru sua stiu ca trebuie sa dai examenele SAT. Daca vrei sa afli informatii despre medicina in Romania citeste aici: http://inpascumedicina.wordpress.com/