| Username272 a întrebat:

Buna seara TPU, care sunt avantajele certificatului de cununie/căsătorie? Dar dezavantajele?

2 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Exemplu dezavantaj: in timpul casatoriei se ia o casa pe numele sotilor, daca se ajunge la divort, si nu se inteleg la partaj, trebuie vanduta, trebuie impartita
Avantajele sunt mai mult psihologice, in special pentru ea. A fost fata frumoasa si desteapta, si unul a luat-o cu acte// Te poti concentra pe cariera, pentru ca deja ai stabilitate in plan personal// te promoveaza mai repede la serviciu, pentru ca asta spune despre tine ca esti motivat, ca ai familie de crescut //ca esti de incredere, intr-atat incat una a vrut sa te ia cu acte// ca nu mai umbli teleleu, si ca esti apt de munca, pentru ca atunci cand te duci acasa sta cu ea in sus, deci nu te intorci dimineata la serviciu direct de prin baruri// prietenii tai care se casatoresc devreme nu te mai care dupa ei asa, singurel, cu ligheanul// babele de la bloc te vor aprecia ca baiat cuminte//e mai bine sa se stie despre tine ca esti divortat decat necasatoritwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sonia822):

In cazul barbatiilor ai dreptate insa in cazul femeilor :
Avantaj : Femeia se alege cu parte din averea barbatului. Barbatul e "securizat" la dispozitia ta (sclavul tau)
Dezavantaje : Pe plan profesional daca esti casatorita de regula inseamna un obstacol in calea avansarii, ca fata "disponibila " mai repede primesti avansuri si urci in pozitia ierarchia