| Ebiianca17 a întrebat:

Buna, stiti cumva daca la corigenta( la matematica) se da proba orala? Varul meu trebuie sa dea corigenta la sfarsitul lunii si diriginta le-a spus ceva si de o proba orala. Eu nu am auzit de asa ceva

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La examenul de corigenta se sustin 2 probe: scrisa si orala, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 139.(1) Examenele organizate de unităţile de învăţământ sunt:
a) examen de corigenţă;
ART. 142.(1)Pentru desfăşurarea examenelor există trei tipuri de probe: scrise, orale şi practice, după caz. La toate examenele se susţin, de regulă, două din cele trei probe - proba scrisă şi proba orală."

1 răspuns: