| BRoxana a întrebat:

sunt a 8a si vreau sa ma ajute cineva cu alegerea profilului, ideea e ca eu as vrea la stiinte sociale pentru ca am auzit ca se face economie si mi se pare destul de ok profilul, problema e ca stiu la ce facultate vreau sa dau si aia e de administratie afaceri si nu prea stiu daca mi-ar prinde bine un profil uman sau unul real.Pentru cei care au trecut deja prin asta, please, help me!

Răspuns Câştigător
| Kosuchin a răspuns:

Ahh., pai ai putea incerca mate-info.si acolo faci economie tot 1 un an, dar te va pregati mai bine pentru administratie afaceri[parerea mea] pentru ca faci mai multa matematica decat la stiinte sociale.
Cine stie, poate iti trezeste interesul pentru informatica, si alegi Informatica economica. nah.

5 răspunsuri:
| BRoxana explică:

Ok,dar renuntand la ideea cu profil economic pentru ca la liceul din orasul meu...economic,e doar profil de conta, ceea ce e foarte naspa+ e foarte naspa liceul.ma refeream ce sa aleg intre real sau uman...cel mai bine.

| BRoxana explică:

Siii daca nu gasesc liceu cu profil economic? pentru ca nu sunt atat de tampita incat sa nu stiu ca mi-ar prinde bine profilul economic.

| Kosuchin a răspuns:

Domeniile de specializare pentru facultatea ta :
Finante si banci, Economie si afaceri internationale, Management, Marketing, Economie generala si comunicare economica, Economia comertului, turismului, serviciilor si managementul calitatii, Contabilitate si informatica de gestiune, Informatica economica;
Daca tin minte bine, faci economie la profilul stiinte social in clasa a 11-a, ceea ce e cam nasol daca dai vrei la administratie afaceri =/.Nu zic ca nu poti intra, dar inchipuie-ti cum o sa te ajute un an de economie la liceu pentru facultate xP.Parerea mea:alege profilul economic, uite si cam se se invata pe acolo http://www.tpu.ro/educatie/cam-ce-materii-se-fac-la-profilul-economic/

| me1oo a răspuns:

Dar ce nu alegi pur si simplu economie? sau mate-info? stiinte sociale? fata acolo faci mai multa istorie, de unde economie?

| Allexia14 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa intri la un liceu cu profil economic, este cel mai potrivit pentru facultatea la care vrei sa intri.