| ALYNAMARYA a întrebat:

Sunt clasa a 12 a, la stiinte sociale. Nu stiu ce facultate sa urmez, dar m-am gandit la Litere sau Asistenta sociala. Ce as putea sa profesez dupa ce termin una dintre aceste facultati? Ce avantaje si dezavantaje sunt pentru fiecare? As vrea parerile celor care au urmat una din aceate facultati, dar sunt ok si parerile celor care sunt dornici sa ajute happy

Va multumesc anticipat si sper sa ma lamuresc in final happy

2 răspunsuri:
| AdrianaLacan a răspuns:

Eu am terminat informatica,si sunt tot la informatica la facultate,insa am prieteni si cunostinte care au terminat la sociale. Daca alegi facultatea de asistenta sociala, pe viitor vei putea lucra in principiu la firmele care ofera amenilor asistenta sociala... happy daca alegi litere, si iti alegi specializare o anumita limba (engl,fr,germana) pti sa te faci atat profa, cat si translator mai ales daca alegi alte limbi mai putin cunoscute gen italiana, chineza, greaca etc. daca te uiti pe e-jobs, vei gasi multe jburi ca translatori, si daca vei fi foarte buna, poate prinzi la vreo ambasada in ce tara doresti happy sau, tot de la litere ai sanse sa profesezi ca stewardesa happy bafta!

| ALYNAMARYA explică (pentru AdrianaLacan):

Singura problema este ca nu am aprofundat nicio limba straina. deci sunt excluse facultatile care au la baza asa ceva sad multumesc mult pentru raspuns!