| Ana_Lore_2001 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a, din Galati si nu sunt prea hotarata in privinta liceului, dar as vrea sa merg la CNVA. Voi ce parere aveti? (este adevarat ce se spune despre banii multi care iti trebuie, pregatiri etc)

4 răspunsuri:
| bunnylover537 a răspuns:

Buna! Sunt tot din Galati si am terminat CNVA. A fost o experienta terifianta, si nu, nu fac parte din categoria celor frustrati care au ajuns foarte greu acolo, sau cu note proaste, chiar am invatat. E foarte dificil sa te impui daca nu faci pregatire cu profii, exista unii profi care conditioneaza predatul de a fi la pregatire, la fel si notele mari. Exista profi care terorizeaza intr-un asemenea hal, incat cunosc persoane care au caderi anxioase din pricina lor. Exista putini profesori care isi fac treaba, e adevarat, dar trebuie sa-i "prinzi la clasa" si asta e destul de greu. CNVA te pregateste mai degraba pentru viata, exista si copii f buni dar si loaze care se descurca pe pile, bani, si e frustrant sa-ti compari valoarea cu cei din urma. Eu personal iti recomand sa mergi la CNCN. Sunt oameni cu adevarat dedicati acolo.

| Ana_Lore_2001 explică (pentru bunnylover537):

Iti multumesc foarte mult pentru informatii si sfaturi! Recunosc ca m-ai pus putin pe ganduri, adica pare groaznic ce se intampla acolo, dar in acelasi timp stiu ca reputatia pe care o are acest liceu conteaza pentru admiterea la o facultate din strainatate, dar nu as vrea sa imi petrec 4 ani din viata in stres complet si cu note la pragul trecerii ( parintii nu isi permit sa ma pregateasca sau sa,, ofere'' bani profesorilor).De asemenea, pe ce profil mi-ai recomanda sa ma axez? ( eu m-am gandit la stiintele naturi, pentru ca nu e nici prea multa matematica, dar nici prea multa filologie, dar nu vreau sa fiu medic, farmacist etc)

| bunnylover537 a răspuns (pentru Ana_Lore_2001):

Chestia asta cu admiterea la o facultate in strainatate, da, e oarecum adevarata, dar de plecat, se poate pleca de oriunde. Personal, mi se pare ca se face treaba mai buna la facultatile din tara, dar asta ramane la latitudinea ta. Cat despre profil, am terminat stiintele naturii bilingv. E destul de intensa treaba pe stiinte, in sensul ca ai de dat doua teze, la alegere, dintre chimie, bio si fizica. Dar profilul te pregateste, intr-adevar, pentru de toate. Am colegi la farmacie, dar si la regie film, teatru, psihologie... e un profil mai "complet", ca sa zic asa

| Ana_Lore_2001 explică (pentru bunnylover537):

Ok...ms mult! Sper sa fac alegerea potrivita si sa nu regret.