| ContNmc7 a întrebat:

Buna. Sunt in clasa 9 si vreau sa ma transfer la un liceu pe profil filologie sau științe sociale, din cauza ca nu ma descurc deloc si nu imi place matematica. Nu este vorba ca nu învăț, pur si simplu nu imi place din gimnaziu si la liceu e si mai naspa. Acum sper sa nu primesc răspunsuri de genul " la ce medie ai nu intri nicăieri" sau " ia-ti gandul", sunt foarte stresata pe tema asta, am inceput sa plang din cauza nu pot mai mult si ca nu stiu ce sa fac. Parintii nici nu ma sustin cu un transfer, incerc sa gasesc oportunitati. Sunt din Constanța la liceul Virgil Madgearu. nu imi place nici măcar economia, am alte materii la care mi-ar placea sa ma axez, dar matematica, fizica si chimia. sunt zile negre pentru mine cand am orele acestea. Invat de nevoie cu greu, media pe sem 1 mi-a iesit 9, 20. Aștept orice sugestie si raspuns ce poate m-ar ajuta.

8 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Dar 9,20 e bine înseamnă ca nu o ții în 5 și 6. Ești sigura ca vrei sa te muți?
In ipostaza ta am fost și eu, credeam ca nu fac fata cu informatica ( desi eram pe științele naturii) orele alea de informatica mi-au dat teroare, și voiam sa mă mut. M-am răzgândit pe ultima suta de metri și nu regret decizia.
gândește-te bine. Te poți transfera ca ai medie buna, dar dacă a început semestrul II, doar la finalul anului s-ar mai putea.

| ContNmc7 explică (pentru Nirvanaaa):

Da,chiar as vrea. Daca ma gandesc mai bine, matematica nu e singura mea problema. Chimia si fizica imi dau batai de cap si parca trece o eternitate pana la sfarsitul orelor. E adevarat, in clasa a 11 a si a 12 a, nu mai fac orele acelea, dar pana atunci viata mea de adolescent se rezuma la greutati la care cu greu fac fata. nu mai zic de specialitati. Stiu doar ca daca ma transfer, o sa fie un liceu mult mai bun la care o sa fie mai mult de invatat si greu de luat note mari. Dar totusi, ma impac mai bine cu ideea ca am 7 la engleza si alte materii, decat sa imi plang de mila in fiecare zi. Nu stiu ce sa fac, daca am cum sa fac ceva.

| ContNmc7 explică (pentru Nirvanaaa):

Am avut o colega care s-a transferat zilele trecute

Răspuns utilizator avertizat
| Strwberrs a răspuns:

Vorbeste cu niste prieteni de incredere ai parintilor cu care te intelegi, sa te ajute.

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Cu media 9, 20 te-ai putea muta, acum tu alegi ce vrei sa faci si ce nu, daca tu simti ca profilul la care esti este dezavantajos pentru tine, nu ezita si muta-te!

| ContNmc7 explică:

Mi am dat seama de asta mai bine cand zilele trecute am avut test la mate si desi am învățat nu am facut nimic.