| Gabrielalissa a întrebat:

Bună! Sunt în clasa a 8a și am nelămurire cu privire la examen.
Dacă iau 3 la matematica și 9 la română trec? Sau trebuie sa iau note la ambele materii in examen?
Va rog, vreau răspunsuri de la cei care au trecut prin examene!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Examenul de evaluarea nationala il promovezi indiferent de notele obtinute, acesta nu se repeta.
In schimb conteaza foarte mult la media de admitere, avand in vedere ca media de la evaluarea nationala reprezinta 80% din media de admitere, asa ca daca obtii o medie mica la evaluare vei avea o medie mica la admitere.