| ellenach2002 a întrebat:

Bună, termin acum clasa a 9 în MD și aș vrea să-mi continui studiile în România la liceu. Ce ar trebui să fac pentru ca să fiu admisă, ce acte trebuie? M-ar interesa mai multe detalii, iar cei care au făcut liceul acolo, ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cum tu esti din republica Moldova, va trebuii ca aprintii tai sa se interseze la Consulatul sau Ambasada Romaneasca de la Chisinau, care sunt conditiile de studii in Romania.
In principiu, pentru studentii strainii care vin la studii in Romania, se percepe o taxa scoalara de cateva mii de euro pe an, plus cazarea si restul, tot in dolari.
Scoala in Romania este gratis doar pentru cetatenii romani, nu si pentru alte nationalitati.

3 răspunsuri:
| Nenicacsm00 a răspuns:

Păi îți trebuie foaia de transfer de la liceul la care înveți pur si simplu

| Nenicacsm00 a răspuns:

Bună păi îți trebuie doar fisa detransfer cred

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nenicacsm00):

Nu raspunde daca nu cunosti legile si nu ai habar despre ce se vorbeste.
Fetita nu este romanca si ca atare, este conderata "straina" si nu poate fii admisa la nici un liceu din tara, doar prin simplu transfer, fiind nevoie de viza internationala de studii obtinuta de la Ambasada sau Consulatul Romaniei de la Chisinau si plata studiilor in euro.