| Llexxy a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi din partea voastra. Am terminat liceul si momentan as vrea sa ma inscriu la facultate. In principiu merg pe profil de turism si tot ce e legat de el si am 2 optiuni si anume: ASE-Bussines si turism si Universitatea Bucuresti-Geografia turismului.Imi puteti da sfaturi care e mai buna, ce se invata, ce oportunitati am? Pe site-ul facultatii nu scrie mare lucru si as vrea sa aflu detaliile. Multumesc anticipat :*

3 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Am si eu o optiune asemanatoare. La Dimitrie Cantemir - management turistic si comercial. In principiu eu una as zice ASE, iar ca programa pe care o s-o ai la facultate, poti sa afli de la elevi care sunt deja la acel profil, fie pastrezi surpriza asta pana in toamna cand vei incepe tu facultatea. Ca oportunitati, eu ma gandesc ca din sfera asta a turismului (daca stii bine 1-2limbi straine ), te poti face ghid turistic pentru strainii ce vin in tara noastra, receptionera la hoteluri, tot ce tine de calatorit, pentru ca asta face turismul. Depinde si de tine daca iti dai interesul sa iesi cu ceva in cap dupa anii de facultate, ca sa te poti angaja in orice domeniu include afaceri, plimbari, prezentarea tarii/oraselor. Succes!

| neutrino a răspuns:

Alege pe prima daca esti in stare sa intri pe locurile de la buget.

| ana233 a răspuns:

Eu zic sa alegi ASE-Bussines si turism.