| alex64 a întrebat:

Am un proiect la matematica pana miercuri si vreau sa stiu un om care a "inventat" numerele intregi. Multumesc!

8 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Era neamt.

| alex64 explică (pentru whatevernvm):

Daca imi spui si numele...

| whatevernvm a răspuns (pentru alex64):

Nu scrie nicaieri numerele pentru ca nu le-a inventat cineva anume, probabil mai multe persoane care se ocupau ed domeniul asta, inza se noteaza cu Z de la un cuvant in limba germana, nu il stiu exact. si de aici poti deduce ca erau nemti.

| Uraniu a răspuns:

Nu cred ca exista ceva de genul "inventatorul numerelor intregi"

| alex64 explică (pentru Uraniu):

Ma refer la ceva de genul:''Teorema lui Pitagora''-Pitagora

| Uraniu a răspuns (pentru alex64):

Ce legatura au una cu alta?

| Badgirl117 a răspuns:

Cine a inventat numerele intregi? Hmmm! Sa ma gandesc! Incearca:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Matematic%C4%83
sau
http://www.scoalaedu.ro/......tru-viitor
Noroc!

| alex64 explică:

Si daca e neamt, german sau din Piatra-Neamt?