| Demzz a întrebat:

Buna TPU happy
Anul viitor merg la liceu dar nu stiu ce profil sa aleg thinking
Imi plac:Romana,Engleza,Fizica,Istorie,Biologie,Desen
Nu-mi plac:Matematica,Franceza, Geografie, Chimia.
Voi ce credeti ca profil mi s-ar potrivi?
A si inca ceva:
La cea mai buna prietena a mea Denisa vrea sa mearga la Mate-Info.Ea imi spune sa ma duc si eu tot asa.Parintii si ei vor sa dau tot acolo straight face Mie mi se pare prea greu la Mate-Info...
nu stiu daca m-as descurca crying
Dar aproape toate prietenele mele se duc acolo.Nu stiu ce sa fac..nu vreau sa-mi pierd prietenele si nici parintii sa nu se supere pe mine.
Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| JustForLaugh a răspuns:

Vrei sfatul meu? du-te unde iti place tie fa ce iti place nu asculta de nimeni parerea mea e ca mai bine faci ce iti place decat sa mergi la mate-info pentru niste prieteni ca poate nu o sa te descurci e destul de ridicat nivelu la mate-info (de obicei) deci... uite eu de exemplu sunt la alimentatie si turism si in vara am lucrat ca ospatar nu stiu fa ceea ce iti place tie prieteni gasesti la tot pasu si acei prieteni din generala probabil nu trebuie sa ii pierzi nu poti lua legatura cu ei altfel dupa ore nu stiu. happy bafta fa ce crezi tu ca e mai bine happy

4 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Daca iti place fizica si biologia atunci opteaza pentru stiintele naturii, sau filologie unde se pune accent pe limbi straine, romana si istorie. Acum tu decizi daca te duci la mate info ca sa nu iti superi parintii si prietenii, sau te duci la un profil unde consideri ca te vei descurca mai bine. Oricum daca nu faci fata matematicii poti lua meditatii, succeshappy

| kitten95 a răspuns:

Pai e o mare problema. nu poti merge intr-un loc in care sa nu le ai pe alea care nu iti plac. ai de facut o alegere grea in cazul asta. la alea care iti plac poti merge la bio-chimie(dar faci destula mate si si mai destula chimie); iti place romana si engleza, poti merge la mate-info bilingv romana-engleza sau filologie(dar la filo nu scapi de geografie, franceza si din a 11a nu mai faci fizica). dar eu iti recomand sa mergi la mate-info in cazul asta. si nu te speria, nu e asa greu. sa zicem ca sunt 5 clase de mate-info si dificultatea scade de la prima la ultima clasa. daca ajungi in ultimele 2 nu ai de ce sa te temi. e mai greu la mate si la info, dar o sa supravietuiesti. nimeni nu a murit crede-ma.

| CoMyYySiAtat a răspuns:

Am o intrebare : Cum iti place fizica daca nu-ti place mate?

Ma rog, nu conteaza, daca vrei sa-ti alegi un profil gandeste-te ce ti-ai dori sa devi. Sfatul meu este sa nu te iei dupa toti prietenii tai! Oricum o sa-i pierzi pe unii, tu chiar crezi ca toti o sa intre la acelasi liceu? Trebuoe sa te iei doar dupa tine, pentru ca mai tarziu tie o sa-ti para rau daca alegi ceva ce nu-ti place!

Adevarul e ca eu nu pot sa-ti dau prea multe sfaturi ca m-ai incurcat rau cu ce iti place si ce nu-ti place! De obicei matematica, fizica si chimia se grupeaza si daca iti place una iti plac toate, de aia m-ai incurcat!

| PrajituricuL1977 a răspuns:

Mintea judeca, inima alege.Lasa-ti inima sa aleaga.