| DeliNes a întrebat:

Anul viitor o să mă duc la facultate. Trăiesc în Italia din 2005, dar din diferite motive am ales să fac facultatea în România, la București.
Dacă aveți timp și chef, aș avea și eu câteva întrebări:
1) limba română o știu destul de bine, o vorbesc în casă cu ai mei și când eram mai mică am făcut meditatii cu o profesoară, dar totuși nu o stăpânesc așa bine ca italiana: mai fac greșeli de gramatică, câteodată uit traducerea cuvintelor etc. Credeți că va vii o mare problemă? Am încă un an la dispoziție ca să mă pregătesc, dar nu știu care ar fi metoda cea mai bună. Sugestii?
2) N-am ales încă facultatea la care vreau să merg, momentan sunt indecisă între Psihologie, Limbi, Relații Publice sau Relații Economice Internaționale.
Care credeți că e mai "bună" și mi-ar oferii mai multe oportunități de muncă?
3) Mergând la școală în Italia, n-am ínvățat niciodată despre literatura română sau istoria româniei. Sunt importante la facultate?
4) O mare "problemă" este unde o să stau. Pot alege între chirie și cămin, dar amândouă au pro și contra. Am nevoie de liniște ca să învaț și de privacy, deci chiria ar fi idealul meu, dar mi-e teamă că n-o să reușesc să-mi fac prieteni, ceea ce la cămin n-ar fi o mare problemă. Deci nu prea știu ce să aleg.
5) Cum este viața în București? Am fost în oraș de câteva ori, dar doar în vizită. Nu mă înspăimântă faptul că e un oraș aglomerat, unde toți sunt mai mereu pe fugă și tot așa, să stau într-un oraș mare a fost mereu visul meu. Vreau doar să știu puțin cum e, care sunt locurile de vizitat și de distracție, ce evenimente se derulează, etc. Merită să te muți în capitală?

Îmi cer scuze dacă întrebările sunt multe și lungi, dar am nevoie de câteva păreri. Deci mulțumesc mult tuturor pentru atenție și răbdare!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. daca nu te duci la litere nu cred ca o sa ai o problema cu limba romana. vad ca te ai exprimat de 100 de ori mai corect decat multi romani.

2.Aia care iti place, e mai buna cu atat cu cat te atrage mai mult. La fel si locul de munca. E mai usor de ca gasit cu cat esti mai implicat in domeniu.

3. Iarasi, daca nu dai la litere sau istorie nu cred ca vei avea vreo problema.

4. Daca esti o fire sociabila te descurci cu facut prietenilor doar de la facultate. Insa viata de camin clar e cea mai potrivita pentru gasit prieteni si socializat. Pot sa imparti. Un an la chirie, unul in camin.

5. E capitala unei tari mari, viata e mai scumpa, oamenii grabiti si frustrati, traficul de cosmar. Dar ai la dispozitie multe cinema uri, teatre, cluburi, cafenele, restaurante

| Peridava a răspuns:

Vei mai primi si alte raspunsuri. Parerea mea insa, este sa faci facultatea acolo. Din simplul motiv ca diplomele din afara sunt mai apreciate decat cele din Romania.
Observ ca scrii mai bine decat multi care stau in tara. Totusi, pe la gramatica... Presupun ca ai invatat de la cei ce gresesc. Pui doi de i acolo unde nu este cazul: va fi, nu va fi; mi-ar oferi, nu mi-ar oferii;
Literatura romana si istoria, pot fi importante in functie de facultate. Daca acolo se studiaza.
Daca alegi totusi sa vii in Romania, poti sa-ti faci prieteni chiar si in chirie fiind. Poate chiar vei fi prea deranjata, "venim la tine, ca e intim, la camin sunt prea multi"... Depinde de colegi.

| Peridava a răspuns (pentru Peridava):

Ia uite! Mie robotul imi corecteaza, la tine nu a facut-o: va fi, nu "va vii" (cu doi de i).