| anonim_4396 a întrebat:

astazi am terminat si cu bac-ul si ma intreb la ce facultate sa ma duc. Am terminat la profilul "stiinte sociale" si as vrea sa stiu o facultate din Bucuresti (de preferabil privata pentru ca am sa si muncesc) care imi poate oferi o perspectiva de viitor, adica sa ma pot angaja dupa ce o termin, nu sa raman cu diploma in mana. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MMDani a răspuns:

Am facut jurnalismul, la Universitate. Lucrez de 5 ani in presa(in anul 3 m-am angajat), dar ma gandesc sa imi schimb cariera si sa plec din tara.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea o alegi in functie de ce iti place ti si ce te pricepi pentru ca nu diploma te ajuta sa te angajezi ci cunostintele tale si daca nu faci ceva care te atrage, la care te pricepi si faci din placere sigur vei ramane cu diploma in mana

| MyOriginal a răspuns (pentru suntserios):

Nu vreau nimic special. De aia intreb, ce facultati au o sansa de angajare mai mare? Din ceea ce am terminat eu la liceu.

| MMDani a răspuns:

IT. Clar fa ceva pe informatica, programare si apoi pleaca din tara.

Gasesti job-uri platite bine in IT si in Romania, dar afara gasesti civilizatie si bun simt.

| MyOriginal a răspuns (pentru MMDani):

Crezi ca eu care am facut "stiinte sociale" ma voi pricepe la it?

| MMDani a răspuns (pentru MyOriginal):

Eu am facut filologie si ma pricep la IT. Cele mai uitle chestii in viata nu o sa le inveti niciodata la scoala.

| MyOriginal a răspuns (pentru MMDani):

Ce facultate ai facut si daca e si ce profil, daca e din Bucuresti.

| MMDani a răspuns (pentru MyOriginal):

Am facut jurnalismul, la Universitate. Lucrez de 5 ani in presa(in anul 3 m-am angajat), dar ma gandesc sa imi schimb cariera si sa plec din tara.