| andrei50497 a întrebat:

Azi am avut teza la romana iar unul dintre exercitii ni se cerea sa explicam rolul cratimei din "schimbandu-se". Care este raspunsul corect? :S

Răspuns Câştigător
| MadalinaaIoana a răspuns:

Se este pronume reflexiv.El se pune de obicei la in fata verbului, adica se schimba, dar se poate pune si dupa verb, dar in cazul asta se pune cratima, pentru a pronunta mai usor. big grin Funda?

| andrei50497 explică (pentru MadalinaaIoana):

Cred ca acesta este raspunsul corect...Dau funda cand imi aduce teza, sa fim siguri ca e corect big grin

| MadalinaaIoana a răspuns (pentru MadalinaaIoana):

Sau,Andrei,mai poti spune ca cratima leaga 2 parti de vorbire diferite

8 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Uneste 2 parti de vorbire diferite:verb si pronume.

| MadalinaaIoana a răspuns:

Ok.Mersi happy

| Bibzzz a răspuns:

Acel "se" este pronume, persoana aIII-a

| andrei50497 explică (pentru Bibzzz):

Poti sa detaliezi putin?

| Flory1999 a răspuns:

In cuvantul " schimbadu-se ", cratina s-a folosit pentru a inlocui vocala "... ". Sa usureaza astfel prin evitarea hiatului. Scuze ca nu am stiut vocala blushing Sper ca te-am ajutat! happy

| Bibzzz a răspuns (pentru Flory1999):

Pai si ce vocala intra acolo?