| 1q2w3e4r5t6y7u a întrebat:

Care profil este mai greu Industrie alimentara sau Protectia mediului? Si care mi-o recomandati, ca nu stiu deloc ce sa aleg! Dau funda

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In raport cu alte facultati in domeniul tehnic ( automatizari si calculatoare, electrotehnica, mecanica, electronica etc.) cele doua mentionate sunt "mai usoare "!

Daca, pentru viitor, iti doresti o munca "mai usoara" alege protectia mediului --- ca inginer tehnolog in ind. alimentara este mai greu. Stiu asta pentru ca, perioade scurte de timp, in cariera mea profesionala am fost si responsabil cu protectia mediului si inginer tehnolog. Vezi cam ce presupune munca de responsabil cu protectia mediului :https://www.bestjobs.ro/......i/653003/1
Pe de alta parte, cu cateva exceptii, salariile pot sa fie cu mult mai mari in cazul in care ai un post de inginer tehnolog in industria alimentara ( nu in vanzari!)decat intr-un post de "responsabil cu protectia mediului". Insa, nu stiu cat de mare este salariul unui inginer de mediu care ocupa un post de manager instalatii de epurare si tratare deseuri comparativ cu al unuia care ocupa un post de inginer tehnolog---deci, important este postul, nu ocupatia/profesia de baza.

Răspuns utilizator avertizat
| Banari_Caterina_1992 a răspuns:

Ti-o spun din propria experienta ca protectia mediului e mai grea, dar alegi tu ce iti place... funda?

| olarularisa a răspuns:

Industria alimentara este mai grea

| ChIoRu2014 a răspuns:

Pai depinde de om si ce ii place mie mi se pare ca protectia mediului e mai grea dar depinde de om