| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU
Daca ati putea fi ministrul educatiei pentru o zi spuneti-mi 3 lucruri pe care le-ati schimba la invatamantul de astazi, 3 legi pe care le-ati da

7 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Nu cred ca problemele invatamantului se pot rezolva cu doar trei legi...

| taviyamato a răspuns:

Haide ca iti spun eu cum din Romania s-ar putea face o tara mirifica dar nu se vrea ca deh, trebuie spalati la fund batranii din Italia nu? as face asa : sistemul 1-8 l-as lasa asa cum ar fi cu o singura conditia aceea ca salile sa fie moderne si calduroase. La liceu as ELIMINA materiile care nu au legatura cu specializarea liceului de ex. eu eram la vioara la liceu de arta si faceam fizica si chimia - nu avea legatura -. As mai face urmatorul lucru care ar schimba din temelii toata tara : as ELIMINA programa scolara, si as face una noua in care elevii de liceu sa lucreze la ORICE materie la calculator. La romana - dactilografie in laboratorul de informatica, matematica-informatica, Geografie-Geoinformatica- prelucrarea hartilor pe PC, preluarea datelor din teren si transformarea lor in Harti, Muzica - as invata elevii sa cante alaturi de un laptop, sa cante la un instrument muzical si sa fie acompaniati de laptop iar mai tarziu isi pot face un bussiness cu asta. HAI NOROC! oricum se pare ca trebuie sa culeaga cineva capsunile de prin cotloanele Spaniei ca deh, asta e.

| OaNaツ a răspuns:

1.As scoate temele
2.As schimba uni profesori
3.As scoate unele materii muzica,tehnologica,religia,cultura civica,sport, geografie, istori si mai ales MATEMATICA

| cosmincuriosu97 a răspuns:

1.as face o vacanta de 3 luni vara, 3saptamani iarna si 2 de paste;
2.as scoate desenul,muzica,tehnologica, religia, cultura civica;
3.as face orele mai mult practic si mai putina teorie

| Nadynaa a răspuns:

Eu as face vacanta de vara din nou de 3 luni big grin pentru ca acum este doar de 2 si as lasa copii cu skateboardul la scoala!

| SergiuDub a răspuns:

1.Scoala obligatorie 2 clase...cat sa poti merge la pescuit laughing
2.As scoate materiile nefolositoare...gen Desen/Muzica(de orice fel)
3.As face pauza de as face pauzele de 20 min, si orele de 40 big grin

cam asta as face eu thinking astept si alte pareri laughing

| gunpowder a răspuns:

Oho, destule!
1. Bineinteles, as scoate materiile nefolositoare.
2. As scurta orele de curs si as concentra mai bine modul de predare in decursul unei ore.
3. As elimina materiile care nu corespund specializarii liceului.