| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU

Daca ati putea fi ministrul educatiei pentru o zi spuneti-mi 3 lucruri pe care le-ati schimba la invatamantul de astazi, 3 legi pe care le-ati da

Răspuns Câştigător
| mihai741 a răspuns:

1. Odată ieșite la pensie, cadrele didactice, să rămână așa! Deja există o prăpastie între ei și generațiile actuale;
2. Renunțarea la numărul mare de materii și mai ales în liceu - specializare: dacă urmează economic, asta să facă, nu să se insiste cu biologie sau chimie. Un minim de cunoștințe se poate face și până în clasa a 9-a, hai a 10-a.
3. O mai bună motivare a cadrelor didactice (salariu, bonusuri, sporuri) - atâta timp cât ei nu vin de „drag" la școală ci doar pentru că nu au găsit alt loc de muncă mai bun nu poți face nimic cum trebuie.
4. O mai bună dotare a școlilor și mijloace de transport pentru elevii ce vin din locuri îndepărtate pentru a ajunge la o școală ce servește 3-4 sate.

Nu cred că poți rezuma în câteva cuvinte ce ar trebui făcut. Sunt multe lucruri dar se pare că ne tot întoarcem la ce am abandonat treptat în anii 90 - prea multe decizii luate la repezeală de oameni ce nu aveau nimic de-a face cu sistemul de învățământ!

6 răspunsuri:
| MyMindRules a răspuns:

1.As mari salariile profesorilor.
2.In fiercare scoala sa se respecte regulile impuse.
3.Sa se dea burse in strainatate pentru elevii cu rezultate foarte bune.

| AndraNicoleta a răspuns:

1. As mari bugetul pentru bursele de studiu
2. As restructura toate cadrele didactice pensionate
3. As introduce discipline de invatamant noi precum: dans, comunicare, arte ( teatru, origami, olarit, handmade, colaj, fotografie etc).

| MissxD a răspuns:

As zice asa:
1. Cei din invatamant (profesori, invatatori, educatori) cu varsta peste 55 de ani sa iasa la pensie.
2. Toate scolile din Romania sa aiba pauzele la aceeasi ora; nu una de la si 50 pana la fix sau de la fix pana la si 10 sau de la si 20 la si jumatate
3. Iarna, cand ninge mult, toate scolile sa aiba ore scurte!
happy

| nesuferit a răspuns:

Daca as fi ministrul invatamantului as face UN singur lucru : MI-AS DA DEMISIA!

| ROZzMania a răspuns:

1 inlocuirea tocelii ci invatatul logic si practic
2 vacanta toata vara
3 mai putine ore si mai multa placere de a aveni la scoala
4 activitati sportive iq test concursuri de logica
5 interzicerea fumatului si a alcoolului in scoli

| DanielaIoana a răspuns:

1. sa nu se inceapa orele de curs de la ora 7.
2. ore mai lejere si vacante mai lungi
3. sa fie la bac asa cum a fost pana acum 2 ani big grin