| Andre_2307 a întrebat:

Eu sunt clasa a8a, termin peste doua saptamani, iar peste patru dau examenele de admitere la liceu. Vroiam sa stiu se iau in considerare si notele 5-8 sau doar nota de la examen? Nu stiu, acum doua saptamani am primit rezultatele la simulare la matematica, au fost note destul de mici. A fost greu, asa va fi si la examen sau va fi mai usor? happy Si profesorii au spus ca au fost grele pentru noi. Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar ei ce asteapta de la noi? Nu suntem roboti cand parintii mei erau la scoala la matematica nu existau 1000 de formule :d Acum sincer.

3 răspunsuri:
| gosh0108 a răspuns:

Deci la simulare se da f. greu. Ca si medie de admitere va fi 50% media de la examene si 50% media din 5-8. Succes la examen!

| anne1997 a răspuns:

Pentru admitere conteaza 50% media 5-8 si 50% media celor doua examene nationale. La simulare mereu se da mai greu pentru a vedea capacitatile elevilor. La examen va fi mai usor, sau cel putin asa sper si eu pentru ca si eu sunt a 8-a. Ideea e ca emotiile te doboara si te.ai chinuit degeaba 4 ani de zile sa iei note mari ca pe urma locul tau sa fie ocupat de unul de la tara care nu stie nici 50% din cat stie un bucurestean. Fara suparare. Eu fiind bucuresteanca si stiind cum se invata in provincie si cum se invata in Bucuresti. In Bucuresti profesorii vor sa te invete ceva si aplica note mici de fiecare data cand nu stii.

| adel00 a răspuns:

Deci, se face asa: (media din 5-8 + media de la examen)/2. Iar media de la examen este (Nota mate+Nota romana)/2.Iar profii dau la clasa mai greu ca sa va pregateasca pentru ce e mai rauwinking Bafta!