| MaddyBwaa a întrebat:

imi puteti explica in 2-3 randuri, diferenta dintre propozitiile cu subiect inclus si propozitiile cu subiect subinteles?

Răspuns Câştigător
| firstboy a răspuns:

Subanteles se inlocuieste cu pronume de persoana a III-a singular si plural, iar inclus cu pronume de persoana I si a II-a, singular si plural.

| MaddyBwaa explică (pentru firstboy):

Multumesc, macar cineva stie sa explice happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru firstboy):

SI cu gramatica limbii romane cum facem? o dam "draq"? laughing "subanteles" se scrie cu I din "I" si nu cu I din "a". Adica, corect se scrie asa: subinteles!
si daca vrei explicatii, de ce se scrie asa si cum si unde se foloseste "i" sau "a", ia o carte de gramatica si vei afla! Stiu... e greu al "draq" sa inveti! e mai bine sa-ti vina de-a gata pe tava! (TPU)

| firstboy a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce limbaj pot avea unii romani...

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU! Ia-ti cartile de scoala in brate si studiaza-le! sau intreaba-ti profesorul, sunt convisa ca-ti va explica!

| firstboy a răspuns (pentru anonim_4396):

Explicatii copilului sa inteleaga.happy, ce mare lucru

| Northern a răspuns:

1.Subiectul subânțeles este întâlnit, de cele mai multe ori, în fraze.Substantivul sau pronumele prin care e exprimat este la persoana a III -a,singular sau plural. EX. Maria citește și scrie. Maria citește,dar tot Maria și scrie. Înțelegi? E o frază, în cazul acesta, însă dacă avem : Mergeau la magazin.(Ei)mergeau, pronumele e la pers. a III-a, deci e subânțeles. 2.La cel inclus, pronumele prin care este exprimat este la persona a I -a și a II-a, singular și plural. EX: Citim o carte.(Noi) citim o carte.

| LineGuide a răspuns:

Pers I si a II-a este inclus
Pers a III-a este subinteles

| firstboy a răspuns:

Apropo, nu lua in considerare toate raspunsurile rautacioase, tu ce clasa esti?
Eu a 7-a.

| MaddyBwaa explică (pentru firstboy):

A 7-a trec happy

| firstboy a răspuns (pentru MaddyBwaa):

O sa inveti mai multe in clasa a 7-a, ai sa vezi, ma bucur ca te-am putut ajuta.