| Ana670maria a întrebat:

Buna, TPU! Sunt pe profilul mate-info (simplu) si as dori sa stiu la ce se da examenul de bacalaureat. Va rog sa-mi spuneti sa stiu pe ce materii sa ma axez mai mult anii astia! Dau funda!

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Română, Mate ( M1) și la alegere dintre biologie ( clasele 9-10 vegetală și animală SAU clasele 11-12 anatomia omului si ecologie ), chimie ( organică sau anorganică ), fizică ( 2 dintre termodinamică, electro', mecanică, optică ), informatică.
La fizică, materia e în clasele 9-10, putând rezolva mai ușor unele lucruri cu noțiuni de analiză pe care le înveți în 11-12.
Eu am dat la bio din clasele 11-12 și m-am apucat de învățat în a 12 a. ( notă mare )

| Ana670maria explică (pentru zurick):

Si e la alegere si informatica? Si am inca o nelamurire: se da bac-ul si la tic pe profilul mate-info?

| zurick a răspuns (pentru Ana670maria):

Nu, acolo e un singur subiect.
Pe lângă probele scrise, dai competențe care sunt inutile, oricum ai așa română oral ( îți trebuie o zi să înveți pentru ea, e despre tipul de texte ), competențe digitale și o limbă străină studiată în liceu ( tu alegi care ) Pe ultimele 2 le poți echivala cu ecld/ec3 la competențe digitale și cu cambridge/ ielts/ delf la limba străină