| SpeșălGirl a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Deci, eu imi planuisem pentru viitor sa fac facultatea de medicina.Pentru a merge la aceasta facultate, normal ar fi sa ma duc pe profilul bio-chimie.Problema e ca la acest profil se fac 4 ore de mate + Bac.Eu nu stiu absolut nimic la matematica,sunt total paralela cu ea,toti anii astia m-am chinuit la orele de mate, a fost un calvar pentru mine.Nu am inteles-o si nici nu o voi face vreodata.In schimb am talent la desen.Ma gandeam sa dau la liceul de arte si in afara scolii sa fac pregatiri la biologie si chimie (ca si cum as fi pe bio-chimie dar fara mate) si apoi sa dau la facultatea de medicina.Este vreo diferenta intre, daca as fi cu adevarat pe profil de bio-chimie sau daca as face meditatii? Vi se pare buna alegerea mea?

Răspuns Câştigător
| BeckhamRZM a răspuns:

E excelentă alegerea ta. Nu ești singura care nu se descurcă cu Matematica, sincer îți spun. Și eu sunt paralel și nu știu nimic, chiar nimic. Câteodată mă întreb de ce s-a inventat, mă rog, nu contează. Cu talentul ajungi departe, foarte departe. Axează-te pe el și poți ajunge undeva, iar dacă tu vrei medicină, se poate și asta numai cu condiția să vrei cu adevărat! Gândești fain, jur!

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca pentru tine banii aruncati aiurea pe meditatii nu conteaza, atunci alegerea ta este foarte buna.

| MaliciousDeath a răspuns:

Mi se pare aiurea.
La stiinte ale naturii faci matematica M2, e un nivel accesibil si pentru cei care nu sunt interesati.Si bacul nu e asa greu.La medicina oricum nu se tine cont de media la bac, trebuie doar sa-l iei.Si matematica in general iti dezvolta gandirea, o sa-ti fie mai usor sa intelegi anumite procese anatomice.
La arte s-ar putea sa fii inghitita de rutina si sa ti se duca motivatia de a studia medicina.Si cu meditatiile tale, la arte sa nu ai impresia ca doar misti creionul pe hartie.Te complici, parerea mea.

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

Este buna alegerea ta, dar mi se pare ca din clasa a 11-a nu mai faci biologie la arte