| pisicuta123456789 a întrebat:

Buna,TPU! Va rog mult,pe cei care stiti sigur, sa-mi dati si mie programa de anul acesta la Evaluarea Nationala la Limba Romana. Nu am gasit de unde sa o iau,e si pe net, insa e din 2015 si stiu sigur ca s au mai scos niste chestii ( cum ar fi romanul). Multumesc anticipat tuturor! :*

6 răspunsuri:
| NellieLovett a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt, si eu sunt a opta, dar se revine exact la programa din 2015. Putem primi si romanul si nuvela etc. si pe texte studiate. Din pacate pentru noi, ministerul incurajeaza memoratul si toceala.

| pisicuta123456789 explică (pentru NellieLovett):

Credeam ca este o greseala. Imi poti spune, te rog, daca voua v-a dat profesoara de limba romana programa? Multumesc!

| NellieLovett a răspuns (pentru pisicuta123456789):

Noua ne-a spus exact chestia asta: "Se revine la programa din 2015. " Nu ne-a dat-o propriu-zis.

| pisicuta123456789 explică (pentru NellieLovett):

Nu stiu, eu am o culegere de teste de la editura Corint, si nu am vazut modele cu Romanul, schita, nuvela. Posibil sa se modificat intre timp, insa culegerea este pe 2018. Nu stiu ce sa mai cred cu modificarile acestea. Nimeni nu spune nimic clar, sau daca spune se modifica intr-un timp relativ scurt.

| NellieLovett a răspuns (pentru pisicuta123456789):

Si eu am o culegere facuta pentru 2018 si nici in culegerea mea nu apar romanul, schita, nuvela. Problema ii ca aceste culegeri au fost aprobate in noiembrie 2017, iar modificarea de programa fost cu trei saptamani inainte de simulare, in februarie 2018. E ciudat, ca si cum ministerul a uitat ca a aprobat culegerile cu 4 luni in urma. Modificarea prevede revenirea la programa din 2015 si formularea cerintelor pe teste la prima vedere si/ sau pe texte studiate. Adica poate sa iti dea, de exemplu sa caracterizezi un personaj dintr-un basm studiat, fara sa iti dea basmul.

| pisicuta123456789 explică (pentru NellieLovett):

Nu stiu efectiv ce sa mai cred. Cred totusi ca ei nu gandesc toate aceste modificari. Copiii fiind doar niste roboti care memoreaza pe de rost totul si in final cultura noastra este scazuta. Schimba structura examenelor de la o perioada la alta si in esenta nu se rezolva nimic. Asta este...pana anul viitor o sa mai inventeze o specie literara. laughing Succes la examene!