| maryalaura a întrebat:

BUNA! va rog, sa imi spune-ti si mie caracteristicile genului epic... urgent :*

9 răspunsuri:
| Maxiela a răspuns:

Buna, sper sa te ajute:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Genul_epic

| deeadeea111 a răspuns:

GENUL EPIC

Genul epic:

-intr-o opera epica exista un narator(povestitor),exista personaje(participanti la actiune) si exista actiune(desfasurarea intamplarilor intr-o anumita ordine)

- modul de expunere predominant al operelor epice este narațiunea.

-cuprinde totalitate operelor epice populare sau culte.

-este genul literar care cuprinde texte în proză sau în versuri,în care un narator povestește ceva.

- elementele definitorii ale operei epice sunt:naratorul,acțiunea,personajele, preponderența narațiunii ca mod de expunere.

-autorul este persoana care imaginează și scrie un text.

-naratorul este vocea care relatează întâmplarile

Structura narativă:

- Alternanța este procedeul prin care sunt prezentate în paralel două fire narative într-un text.

-înlănțuirea este procedeul de legare a secvențelor într-o operă epică, care constă în dispunerea cronologică a întâmplărilor unele după altele.

- Inserția este procedeul care constă în includerea unei povești în alta(povestirea în ramă) într-o operă epică.

Perspectiva narativă

- Narațiunea poate fi relatată la persoana I sau la persoana a III-a.

- Narațiunea la persoana I (când naratorul povestește despre sine). El își asumă astfel atât rolul de narator, cât și pe acela de personaj implicat în evenimentele relatate.

- Narațiunea la persoana a III-a (când naratorul povestește despre alții). El pare, adesea, că știe totul despre întâmplările relatate, despre gândurile, intențiile și sentimentele personajelor.

Momentele subiectului

1. Expozițiunea ( fixează spațiul, timpul, personajele și motivul/motivele conflictului ).

2.Intriga ( momentul în care se declanșează conflictul între personaje ).

3.Desfășurarea acțiunii (prezintă întâmplările într-o ordine cronologică ).

4. Punctul culminant (corespunde momentului celui mai tensionat al conflictului ).

5.Deznodământul (momentul rezolvării...

| slowswag a răspuns:

Autorul isi exprima direct ganduri, idei si sentimente prin intermediul personajelor
naratiunea se imbina cu dialogul
se relatteaza la persoana a3-a

| MadalinaaIoana a răspuns:

Poi in genul epic gandurile, emotiile, sentimentele sunt transmise indirect. Exista personaje si actiune. Mod de expunere naratiunea (uneori impletita cu dialogul ). Actiunea este plasata in timp si spatiu. Cam atat. Sper ca te-am ajutat. Succes!

| HisGirl a răspuns:

Sentimente si idei exprimate indirect

| dovleac a răspuns:

Are actiune si personaje
se relateaza la persoana a 3 a
naratiunea se imbina cu dialogul
se structureaza pe momentele subiectului

| dovleac a răspuns:

Vreau funda ca aia am zis si eu

| Geo10 a răspuns:

Salutare
-naratiunea
-actiunea
-personajele
-dialogul

| lidia4gsus a răspuns:

-Prezenta personajelor, a naratorului, a modurilor de expunere.