| Fluture a întrebat:

Voi ce ati primit la teza la romana pe primul semestru in clasa a9a? A fost usor/greu?

4 răspunsuri:
| Mishelline a răspuns:

Eu am avut un fragment din "Mara" de Ioan Slavici, si am avut asa:
1. Exemplifica si explica doua elemente realiste prezente in text.
2. Extrage si argumenteaza in minimum 20 de randuri 3 trasaturi ale personajului Mara, prezente in fragment.
3. Explica in maximum 5 randuri relatia dintre Mara si copiii ei, asa cum reiese din text.
4.Rezuma in cel mult 10 randuri fragmentul dat.
5.Precizeaza si argumenteaza tipul de narator.(aici am avut text argumentativ)
6.Realizeaza,in maximum 6 randuri, portretul copiilor Marei, asa cum reiese din fragment.
7.Demonstreaza,pe baza a trei trasaturi, apartenenta fragmentului la genul epic.
8. Extrage din text cate un cuvant format prin derivare, compunere si conversiune. Explica formarea lor.
9.Da sinonime pentru cuvintele:muiere, poame, socoteala, voiosi.
Au fost 10p pentru fiecare ex+10p din oficiu.
Mie nu mi s-a parut deloc greu, avand in vedere faptul ca sunt la profil filologie.Deci,depinde de profil, e posibil sa ai mult mai usor. Sper ca te-am ajutatbig grin

| Fluture explică (pentru Mishelline):

Mersi. :* dar cum adica elemente realiste? laughing)

| Mishelline a răspuns (pentru Fluture):

Nu v-a predat realismul?

| Mishelline a răspuns (pentru Fluture):

Daca nu ai facut realismul, s-ar putea sa ai in teza eseul.:*